Рей Далио, основател и ръководител на най-големия хеджфонд в света - Bridgewater Associatesь има лоши новини за инвеститорите. Според него предстоят „по-ниски от нормалните доходности при по-големи от нормалните рискове“.

В условията на анемичен световен ръст и признаци, че централните банки по света губят способността си да въздействат за ускоряване на икономическата активност, Рей Далио смята, че инвеститорите трябва добре да обмислят стратегиите си.

Вижте още: Как Рей Далио създаде най-големия хеджфонд в света?

В писмо към инвеститорите Далио, който е 29-ят най-богат човек в света, коментира, че в условията на рекордно ниски и дори отрицателни лихви в някои региони е загубена възможността за по-нататъшно стимулиране на ръста на цените на активите. В същото време специалистът изразява мнение, че „икономиката е по-слаба, откогато и да е било“.

Според Далио, невъзможността на настоящата политика на централните банки да стимулират ръста ще доведе до по-нататъшно „печатане на пари“ в бъдеще. Това ще намали лихвите дори до още по-ниски граници.

„Бъдещата възвръщаемост на инвестициите ще е ниска, което ще е проблем предвид на нуждата от доходност, за да посрещнем бъдещите си задължения. От гледната точка на инвеститор, ако погледнете към очакваната норма на възвръщаемост и нивата на волатилност, то съотношението доходност-риск няма да е много привлекателно“, коментира Далио.

Далио използва пример, за да онагледи очакванията си.

„Вземете например настоящата доходност на облигациите (по-малка от 2%) и кешът (нула процента) и ги сравнете с нещо като 4%, очаквана доходност от акции. Предвид на високата волатилност на пазара, тези 4% могат да бъдат изгубени за ден или два (например акциите са загубили 5% само за седмица по-рано през този месец).

И освен това има възможност, при която разпродажба на фондовите пазари може да инициира отрицателна доходност. Всичко това носи след себе си асиметрични рискове в низходяща посока“, коментира Далио, цитиран от финансовото издание Business Insider.

Далио предполага още, че инвеститорите на валутните пазари също би следвало да очакват „по-висока от нормалната“ волатилност.