Ръководителят на индийската централна банка, който правилно прогнозира финансовата криза от 2007-2008 година, предупреждава, че светът отново може да се насочва към Велика депресия.

По време на икономическа конференция, проведена в London Business School, Рагурам Раджан, гуверньор на индийската централна банка, заяви, че монетарните политики на развитите страни създават условия, подобни на тези, довели до кризата преди осем години.

Вижте още: Пазарите винаги са били луди

„Опасявам се, че бавно се насочваме към този вид проблеми, които имахме през тридесетте години на миналия век, когато се опитвахме да стимулираме ръста“, коментира Раджан, цитиран от Bloomberg, като добавя: „И смятам, че това е проблем за целия свят. Не само за индустриално развитите страни и развиващите се страни. Нещата са далеч по-глобални в момента“.

Преди да поеме поста на ръководител на индийската централна банка, Раджан бе главен икономист в МВФ. Средата, която Раджан определя като критична за нова криза, са рекордно ниските лихви, приети от централните банки в САЩ, Европа и Япония, както и монетарните стимули.

Стимулите под формата на обратно изкупуване на активи от водещи централни банки по света, като ЕЦБ, британската централна банка и японската централна банка, поддържат също така валутите на тези страни при ниски нива, като стимулират износа.

Мерките на стимулите често приливат и в икономики на развиващите се страни, като Индия например, смята още Раджан. Инвеститорите се насочват от развитите към развиващите се пазари в търсене на по-добра доходност в среда на изключително ниски лихви. Това е създало масивен приток на средства към развиващите се страни, което доведе до сериозен ръст на борсовите индекси.

Последното пък създава много голяма волатилност, като при всяка криза и желание за изключване на риска се наблюдават масирани разпродажби, подобни на тези в Китай, довели до спад на индекса с около 30% от върха му през юли.

„Основният въпрос в момента е дали се придвижваме към ситуация, при която се опитваме да правим ръст от нищото, или ще се опитваме да правим реален ръст. Налице са доказателства как могат да свършат нещата, ако се обърнем към историята, и по-специално към Великата депресия в САЩ“, коментира Раджан.

Още през изминалата година Раджан предупреди, че централните банки по света, водени от усилията си да поддържат ниски лихвите и валутните си курсове, рискуват да влязат в цикъла на безкрайна конкуренция помежду си, което да създаде предпоставки за нова финансова криза.