А. Грийнспан: Щатската икономика не е в много добро състояние
Фактът, че пазарът очаква повишение на лихвите от страна на Фед, а лихвите по 10 и 30-годишните облигации се понижават, е индикатор за това колка слаба е световната икономика, коментира Алън Грийнспан, бивш ръководител на Фед за периода 1987-2006 година.
„На практика ефективното търсене е изключително слабо“, добавя още Грийнспан пред финансовото издание CNBC.
„Начинът, по който го измервам, на практика го отвежда към нивата от крайните етапи на Великата депресия“, коментира Грийнспан.
Той признава, че настоящите проблеми са далеч по-различни от проблемите по време на депресията, но съща така споменава, че от тогава насам не сме ставали свидетели на „нищо подобно“.
Според Грийнспан данните за щатската икономика определено не могат да се опредят като много добри.
И докато ръстът на работните места е значителен, налице са признаци за слаба продуктивност, смята бившият ръководител на Фед.
„Това е основната статистическа компонента, която сочи как функционира икономиката“, добавя Грийнспан.
По-нататъшна яснота за състоянието на щатската икономика ще дадат данните за ръста на БВП на САЩ през четвъртото тримесечие на миналата година.
„Всички очакват, че ръстът на БВП ще бъде ревизиран надолу до около 2%. Стойността дори може да е по-ниска“, коментира Грийнспан. „Капиталовите печалби са ключ към ръст на продуктивността. Те са се забавили драматично и продуктивността ги е последвала“.
По отношение на паричната политика на Фед, според Грийнспан, има мерки, които са ефективни и такива, които не са толкова ефективни.
„Едно от нещата, които работят, е значителното повишение на сумата на обратно изкупувани активи“, коментира Грийнспан.