Налице са общи схващания сред академичната и инвестиционната общност, че възвръщаемостта на щатските пазари може сериозно да се забави през следващите години. Една от причините за това – високото съотношение CAPE, или изчистеното от циклични колебания съотношение цена-печалба, разработено от нобеловият лауреат Робърт Шилер.

Някои от специалистите стигат дори по-далеч, като прогнозират нулева реална възвръщаемост на борсовите инвестиции.

Някои от най-продължителните периоди на ниска възвръщаемост за пазара са ставали реалност именно след високи нива достигнати от съотношението САРЕ. В началото на годината това съотношение достигна ниво от 26.5. Това ниво не е било преминавано твърде често, като средното съотношение от началото на статистиката е било 16.6.

Ето каква е била възвръщаемостта на широкия индекс S&P 500 през следващите пет и десет години, когато съотношението е било при по-високи нива от 26.5 в началото на годината:

Както се вижда от таблицата по-горе е имало 11 такива случая, като средната възвръщаемост през следващите пет години е била ръст от едва 0.15% годишно.

В същото време средната възвръщаемост следващите десет години в деветте случая, за които има данни е била положителна в размер на 3.9% годишно.

Както се вижда и в двата случая възвръщаемостта на индекса е била далеч под средната в дългосрочен план от около 9%.