Една поговорка гласи: Не всичко, което блести, е злато.

За съжаление, тя е приложима и за други благородни метали и камъни.

Често се объркваме от завладяващия, лъскав, чист цвят на бижутата и можем да сбъркаме фалшификат с оригинал.

Bright Side представя прости методи, които могат да ви помогнат да разберете дали държите бижу с истински скъпоценен камък или от благороден метал.

Истинският рубин има яркия цвят на светофар

Истинските рубини са с яркия червен цвят на светофарите. Ако камъкът има нотки на оранжеви или други земни тонове, вероятно е гранат.

Истинските скъпоценни камъни имат примеси и малки пукнатини

Много малко истински скъпоценни камъни са перфектни. Ако се вгледате внимателно, може да различите малки пукнатини и примеси, които не могат да бъдат открити във фалшив камък. Създадените в лаборатория скъпоценни камъни също могат да имат недостатъци, но те следват определен модел.

Можете да познаете метала по звука, който издава

Всеки метал излъчва уникални вибрации при сблъсък с друг метал. За да сте сигурни, че държите истинско злато, сравнете звука му с този, който можете да намерите в YouTube клипа под статията.

Истинските скъпоценни камъни променят цвета си при различно осветление

Някои скъпоценни камъни могат да променят цвета си в зависимост от цвета и температурата на източника на светлина. Истинският александрит, например, обикновено изглежда зелен на дневна светлина и червен при изкуствена светлина.

Истинският турмалин е розов, но показва кафеникав оттенък, когато е под изкуствена светлина.

Но ако сапфирът промени оттенъка си от синьо в лилаво, когато светлината се промени, вероятно е синтетичен. Хамелеоните на корунд (променящи цвета сапфири) са много редки и обикновено са представени от лабораторно създадени камъни на пазара.

Не можете да надраскате истински диамант

Диамантът е най-твърдият минерал, познат на човечеството. Следователно, той не може да бъде повреден от нищо, освен от друг диамант. Поемете риска да разтриете диамант с шкурка: ако е истински, няма да останат следи.

Други скъпоценни камъни, макар и по-малко твърди, също превъзхождат стъклото в това отношение. Внимателно прокарайте камъка по ръба на стъклена витрина: ако върху нея има драскотина, значи камъкът е истински.

Диамантите се характеризират с интересен оптичен ефект

Истинският диамант пречупва светлината много добре. Ако поставите камъка с плоската страна надолу върху точка, начертана върху лист хартия, и я погледнете през заострения край на камъка, няма да видите нищо.

Истинският сапфир няма мехурчета

Сапфирите, създадени в лаборатория, са изработени от стъкло, което претърпява процес, подобен на този, при който се образуват истински скъпоценни камъни. И тъй като са направени от стъкло, в тях остават малки въздушни мехурчета - при истинските камъни те липсват.

Истинските скъпоценни камъни са студени

Истинските скъпоценни камъни имат ниска топлопроводимост. Можете да различите кварц или кафяв топаз от евтин цитрин, ако го докоснете с устни.

Фалшивото злато няма да премине грим тест

Истинското чисто злато трябва да е хомогенно. Колкото и умел да е бижутерът, той може да позлати само повърхността на фалшиво бижу. Това означава, че неравностите ще се забелязват по свивките и ъглите. Друг начин да разпознаете истинското злато е да го разтриете в кожата си, където сте нанесли фон дьо тен. Ако остави черна следа, тогава то наистина е злато.

Мушнете конец в дупките на перлите

Пробитите отвори в перлите, през които минава конецът, ще ви помогнат да проверите автентичността им. При пластмасовите фалшификати има люспи или наранено покритие около дупките, което ще се отлепи с течение на времето.