Спорът се разгаря: Служителите искат гъвкавост, работодателите – не
Гъвкавостта е един от най-ефективните елементи за здравословен баланс между работата и личния живот.
Това е един от основните изводи в ново проучване на Центъра за изследване на благосъстоянието към Оксфордския университет.
Проучването установява също, че индивидуалните интервенции за психично здраве, като например специални приложения за осъзнатост и благополучие, не носят никаква полза за служителите, а по-широката подкрепа и по-съпричастните управленски практики имат по-благоприятно въздействие.
"Все повече се налага мнението, че компаниите трябва да променят работното място, а не само служителите", коментира д-р Уилям Флеминг, научен сътрудник в Центъра за изследване на благосъстоянието към Оксфордския университет и автор на проучването.
Тези данни корелират с отделно проучване, което установи, че след пандемията 72% от жените поставят на първо място баланса в работата и търсят гъвкавост, която да улесни това, допълва Euronews.
Големият дебат
Компаниите, които улесняват гъвкавите условия на труд, са отбелязали рязък ръст на производителността и ефективността на служителите.
На този фон обаче, много работодатели отстъпват от гъвкавите условия на труд и прибягват до наблюдение на служителите, за да следят присъствието им в офиса.
В Обединеното кралство служителите на консултантската компания EY са наблюдавани чрез въвеждане на карти, за да се гарантира спазването на насоките за хибридна работа, които изискват те да бъдат в офиса определен брой дни в седмицата.
Meta и Citigroup също въведоха мониторинг на присъствието на служителите, за да определят кой влиза в офиса и колко често.
Междувременно в САЩ, Bank of America изпрати писмено предупреждение до своите служители, за да подчертае, че присъствието им в офиса е задължително.
Тези "възпитателни писма" предупреждават, че неспазването на заповедите за връщане в офиса ще доведе до дисциплинарни мерки.
Поемане на контрол
Как работниците могат да се застъпят за повече гъвкавост, ако работодателят им изглежда твърдо решен да ги върне в офиса?
В ЕС законодателството дава право на всички работещи родители на деца до 8-годишна възраст да поискат гъвкави условия на труд, а на лицата, полагащи социален тип грижи, също да поискат гъвкави условия на труд.
Отделни държави в ЕС са въвели законови права на национално равнище, които позволяват на работниците да искат гъвкави условия на труд. Сред тях са Австрия, Латвия, Португалия, Румъния, Словакия и Испания, които в началото на пандемията приеха ново законодателство относно правото на работа от разстояние.
Ирландският Закон за баланса между професионалния и личния живот и разпоредби от 2023 г. задължават работодателите да обосноват подробна причина в случай, че отхвърлят дадена молба.
Много често обаче, единственият начин да се утвърди гъвкавостта на работното място е да се работи в компания, която е напълно съгласна с това.
Ако настоящият ви работодател не е отворен за разговор за гъвкаво работно време или настоява за присъствие в офиса пет дни в седмицата, може би е време да потърсите нова възможност в компания, която улеснява гъвкавите условия на труд.
Спортният гигант Adidas е един от примерите за добра практика в този контекст.
Той е въвел ревизирана политика за дистанционна работа след проучване на служителите, в което участват още търговците на дребно и дистрибуторите.
Централата на компанията, разположена в Германия позволява на служителите да работят дистанционно през 40% от седмицата, въведена е и инициативата "работа отвсякъде", за да "осигури гъвкавост в подкрепа на уникалните нужди и преживявания на служителите".
В момента компанията набира кандидати за няколко позиции, включително старши мениджър, отговарящ за контрола на транспорта и фактурирането, и старши директор, работещ в областта на глобалното заплащане, със седалище в Херцогенаурах или Порто.
В Дъблин компанията Keywords Studios също улеснява хибридните и изцяло дистанционните модели на работа.
Тя заявява, че се ангажира да подкрепя "разнообразието от таланти и идеи от всяко кътче на нашата глобална общност".
В глобален мащаб, застрахователната организация AXA прилага своята програма Smart Working – стратегия, която има за цел да комбинира работа в офис и дистанционна работа на доброволна основа.
През 2023 г. 85,8% от европейските ѝ служители са участвали в хибриден модел на работа.