Изследователи от Масачузетския университет (MIT) стигнаха до извода, че обучението на изкуствен интелект е къде-къде по-вредно за околната среда, отколкото производството и експлоатацията на автомобил.

По време на процеса на обучение се консумира повече електричество и се изхвърлят в атмосферата повече парникови газове.

Създаването на пълноценен изкуствен интелект, аналог на човешкия мозък, е невероятно трудна задача за учените. Засега тя не е изпълнена, но разработки и изследвания в тази област има много.

За обучението на изкуствен интелект се изискват огромни мощности. И те с времето ще продължават да растат. В същото време изследователи заявяват, че дори при сегашното ниво на процес на създаване на изкуствен интелект се нанася огромна щета върху околната среда.

За да проверят теорията си, учените стартирали четири различни програми за машинно обучение на един графичен процесор. След това измерили колко мощност е била необходима на всяка от програмите.

Знаейки нивото на потребявана енергия, изследователите изчислили и количеството на изхвърления в атмосферата въглероден диоксид.

Земята се е раззеленила за 20 г., но на какво се дължи това?Две сателитни снимки на НАСА показват, че Земята е станала по-зелена през последните 20 години

Колкото по-сложни били програмите, толкова повече мощност изисквали и толкова повече енергия изразходвали. Заедно с това се увеличавали и обемите на вредни парникови газове.

Така се оказало, че в процеса на машинно обучение се отделя пет пъти повече въглероден диоксид, отколкото при използването на един автомобил за целия му срок на употреба.