Размразяване на пиле на стайна температура, вземане на твърде горещ душ или задържане на кихавици - някои от нас минават през дните си на автопилот.

Ежедневните ни действия са изпълнени с малки ритуали и навици, които (според нас) ни карат да се чувстваме по-комфортно, но всъщност са вредни.

От Bright Side смятат, че е крайно време да забавим и анализираме ежедневните си действия.

Вижте къде бъркате в рутината си:

1. Размразявате хранителни продукти при стайна температура или под гореща вода

Когато бързате, просто взимате пакет замразено месо от фризера и го поставяте под гореща вода, така че да се размрази бързо. Този метод не е безопасен, точно както и да оставяте месото да се размразява на стайна температура през целия ден, докато сте на работа.

Щом температурата на месото се повиши над 10° C, всички бактерии, които са били в него преди замразяване, започват отново да се размножават.

Какво да направите:

  • Размразявайте продуктите в хладилника. Това ще отнеме повече време (например за килограм смляно говеждо месо или обезкостени пилешки гърди ще ви е необходим цял ден), така че готвенето трябва да се планира предварително.
  • Използвайте студена вода. Уверете се, че месото е в добре затворен плик, преди да го потопите в студена вода и я сменяйте на всеки 30 минути.
  • Използвайте микровълнова фурна. Тук трябва да сте внимателни, тъй като някои части от месото могат да се затоплят и да започнат да се готвят. След процеса на размразяване веднага пригответе месото.
  • Колко често е нормално да мием косата си?Вижте мнението на професионалистите

    2. Взирате се в телефона си с часове

    Телефоните са най-популярните електронни устройства и начинът, по който боравим с тях, влияе директно върху здравето ни. Ако прекалено дълго се взирате в телефона си, освен всички останали вреди, е възможно да се сдобиете и с така наречения "текстови врат".

    Позицияна на взиране в телефона изобщо не е подходяща за врата ви и може да доведе до скованост, болка, мускулна слабост и главоболие.

    Какво да направите:

  • Дръжте устройството на нивото на очите.
  • Вземете си почивка от телефона и опънете врата си.
  • Поддържайте добра стойка.
  • 3. Не използвате студена вода в края на душа си

    Дори ако студеният душ не ви се струва приятен, тази процедура носи много ползи за здравето. Редуването на топла и студена вода ще ви помогне да подобрите кръвообращението, лимфния поток, да подсилите имунната си система, да подобрите състоянието на кожата си и дори да освободите стреса и да стимулирате загубата на тегло.

    Само 10-30 секунди си заслужават усилията заради невероятните резултати, които носят.

    Какво да направите:

    Започнете с нормалния топъл душ и в края му намалете температурата. Прекарайте приблизително 10 секунди под студената вода, когато стартирате с този навик. След това увеличете времето до 30 секунди.

    4. Измивате лицето си след тренировка, но не и преди това

    Измиването на лицето веднага след тренировка изглежда добра идея за тези, които обичат да се грижат за кожата си. Въпреки че обикновено забравяме да го направим, това важи и за времето преди да започнем да тренираме.

    Важно е да измиете лицето си и да премахнете целия грим и замърсявания преди тренировка. Ако не го направите, всичко това може да се комбинира с потта и да запуши порите ви.

    Измиването на лицето след тренировката означава, че втривате повече пот, мръсотия и други подобни елементи в кожата си, което може да доведе до кожни проблеми по-късно.

    Какво да направите:

  • Уверете се, че сте премахнали целия си грим и сте измили лицето си преди тренировъчната сесия.
  • По време на тренировка не изтривайте потта около лицето - това ще набута остатъците от козметични продукти и мръсотията обратно в порите ви. Просто попийте лицето си с памучна кърпа.
  • Нежно го измийте след тренировката.
  • 5. Не миете купената "измита" салата

    Надписът „Предварително измити“ на опаковката не означава, че продуктът е 100% чист и готов за употреба. Винаги има вероятност някои замърсявания, микроорганизми или химикали да бъдат опаковани заедно с продукта.

    По-добре е да отделите допълнителни 2 минути за измиване на храната си, отколкото да се разболеете.

    Какво да направите:

    Най-добрият начин да направите това е да отделите няколко минути и да измиете салатата още един път, преди да я приготвите и сервирате.

    {{}}

    6. Носите електрониката в леглото си

    Скролване в социалните медии или забавление на любимата ви игра преди лягане не са толкова безобидни действия, колкото може би си мислите. Първо, светлината от екрана на телефона, която попада директно в очите ви, намалява производството на хормона мелатонин, който регулира вашия сън.

    Второ, това ще ви накара да се почувствате по-уморени и ще повлияе на вашата концентрация.

    Какво да направите:

  • Опитайте да махнете телефоните и другите електронни устройства от стаята си преди лягане.
  • Четете книга или слушайте някаква отпускаща музика.
  • Ако през това време трябва да погледнете телефона си, настройте екрана на телефона в нощен режим. Това ще намали синята светлина.
  • 7. Сдържате кихането си

    Запушването на носа по време на кихане може да бъде много опасно. Това може да създаде проблеми, като задържане на въздух в гърдите между двата дроба, спукване на тъпанчето или балонизиране на кръвоносните съдове в мозъка.

    Кихането е естественият начин носът ни да се „нулира“ и да премахне бактерии и прах, така че е по-добре да не прекъсваме този процес.

    Какво да направите:

    Просто кихайте свободно. Покрийте областта на устата си със салфетка или с ръце, но не стискайте носа си.

    Защо в някои страни призовават боговете на помощ след кихане?Традицията да си пожелаваме

    8. Сдържате газовете си

    Освобождаването на стомашни газове обикновено се свързва с нещо неприлично и дори отвратително, затова се опитваме да направим всичко възможно да ги задържим в тялото си.

    Тези газове обаче не изчезват вътре в нас, а вместо това се опитват да намерят други изходи, например през устата ни.

    Какво да направите:

  • Когато усетите, че тялото ви ще отделя газовете, открийте уединено място, на което да го направите.
  • Ако често имате много газове, опитайте се да дъвчете по-бавно, когато ядете. Това ще намали въздуха в стомаха ви. Освен това избягвайте храни, които могат да ви накарат да произвеждате газове, като бобови култури, например.
  • Ако чувствате, че винаги имате прекомерно количество газове, трябва да се консултирате с вашия лекар.
  • 9. Използвате слушалки, за да слушате силно музика

    Най-хубавото на слушалките е поверителността, която ни дават. Въпреки удобството им, трябва да сме сигурни, че използването им няма да навреди на здравето ни.

    Понякога любимата песен е толкова добра, че увеличаваме силата на звука до вредни нива. Това може да доведе до увреждане и дори загуба на слух.

    Какво да направите:

  • Инвестирайте в чифт качествени слушалки с шумоизолация, така че когато слушате музика на улицата, да не е нужно да усилвате, за да заглушите шума около себе си.
  • Докато слушате музика на тихо място, намалете силата на звука и съкратете времето за употреба на слушалките.
  • 10. Пиете кафе, веднага след като се събудите

    Чаша прясно кафе е съществен тласък на енергията ни. Или поне така си мислим. Нашите тела произвеждат хормон, наречен кортизол, който се нарича и "хормон на стреса", тъй като производството му се увеличава, когато сме уплашени или стресирани.

    Нивото на този хормон трябва да е високо сутрин, но кофеинът пречи на процеса. Тялото ни отделя по-малко кортизол и разчита повече на кофеина, а ние получаваме енергиен тласък от кафето вместо от собственото си тяло.

    Какво да направите:

  • Намалете ежедневната консумация на кафе.
  • Ако все пак не можете без чаша от него сутрин, изпийте една около 3 часа, след като се събудите.
  • 11. Използвате антибактериални продукти

    Някои от нас наистина са загрижени за всички вредни бактерии, които ни дебнат, и постоянно използват дезинфектанти за ръце. Повечето антибактериални сапуни съдържат съставка, наречена триклозан.

    Някои бактерии, когато влязат в контакт с него, могат да претърпят мутация, която да ги направи резистентни както на дезинфектантите, така и на някои антибиотици. Например на тези, които се използват за лечение на туберкулоза.

    Какво да направите:

    Нищо не убива бактериите по-добре от сапуна. Опитайте се да миете ръцете си само със сапун, когато имате възможност, без да използвате дезинфектант.