България е на последно място в класацията за най-щастливи нации в ЕС
Официалната статистическа агенция на ЕС – Евростат, публикува годишната класация, измерваща колко удовлетворено от живота си е населението във всяка държава членка.
Скалата варира от нула – абсолютна неудовлетвореност, до десет – което означава, че условията на живот не могат да бъдат по-добри.
Освен това се задава въпросът доколко оптимистично или песимистично настроени са запитаните участници в анкетата по отношение на бъдещето, допълва Euronews.
Въпреки очакването, че най-щастливи са хората в богатите страни, то не отговаря на резултатите в класацията.
Австрия, Полша и Румъния са в челната тройка.
Лошата новина е, че България заема последното място.
Страната ни е единствената от 27-те изследвани държави членки, която получава резултат по-малко от шест от десет за общата удовлетвореност от живота през 2022 г.
Преди нас на дъното остава единствено Германия.
Въпреки че тя има една от най-силните икономики сред 27-те държави, данните за щастието там са стряскащи, отбелязва Euronews.
Докато през 2021 г. резултатът е бил 7,1 точки, най-новите данни показват, че той е спаднал до едва 6,5 тази година.
Друга германска организация, Институтът "Рейнголд" със седалище в Кьолн, използва социологически проучвания, съчетани с дълбочинни интервюта. В проучване, публикувано миналата седмица, те установяват, че хората, "обзети от тревога", са 20%, а други 9% са класифицирани като "незаинтересовани и затворени".
Германия страда от икономическа стагнация, тревога, свързана с войната в Украйна, както и от безпрецедентно нарастване на имиграцията и сравнително непопулярно правителство.
Какво прави една нация щастлива
Австрия не за първи път оглавява класацията. Средната оценка за щастието на нацията тази година е 8 точки.
В Румъния и Полша, две по-скоро по-бедни държави, обаче удовлетворението от живота е в горната част на скалата - което предполага, че повече пари не означават непременно повече щастие.
Вместо това изглежда, че фактори като възраст, ниво на образование, семейно и финансово положение биха могли да бъдат по-показателни за цялостното удовлетворение, отколкото богатството.
Въпреки широко отразените проблеми на милениалите и поколението Z, повечето държави членки показват, че хората на възраст между 16 и 29 години са по-удовлетворени от живота в сравнение с тези над 65 години.
Противоположна тенденция се наблюдава само в Дания, Швеция, Ирландия, Нидерландия, Люксембург и Финландия.
Удовлетвореността от живота изглежда зависима от нивото на образование на индивида, което до известна степен отразява нивото на доходите.
Във всички държави-членки удовлетвореността от живота нараства успоредно с нивото на образование.
В Словакия то е от най-голямо значение, като разликата между лицата с висше образование и тези с основно (по-ниско от средно) образование е около 1,6 пункта.
Мястото, където живеете, също има значение, макар че тези резултати са много по-различни.
В Малта, Австрия, Финландия, Нидерландия, Белгия, Ирландия, Швеция, Дания и Люксембург хората в селските райони се обявяват за малко по-щастливи - с повече от 0,2%.
В България, Румъния, Литва, Словакия, Португалия, Унгария, Хърватия, Кипър, Германия и Словения обаче жителите на градовете са по-доволни от живота.
Най-щастливи са домакинствата с деца, а най-малко - едночленните. Това е тенденция, която може би ще бъде последвана от Европа в близко бъдеще.
Що се отнася до пола, разликата е много малка. Мъжете са получили малко по-малко удовлетворение между 2018 и 2022 г., отколкото жените, но и двата пола все още имат средно 7,1 пункта на ниво ЕС.
Географски тенденции
Проучванията показват, че в различните части на ЕС съществува доста голямо разделение.
Хората в северните и много западни части на блока са по-доволни от живота си, отколкото тези в балтийските страни.
Живеещите в близост до Средиземноморието и в източните части на ЕС са предимно по-недоволни.
Не всичко обаче е толкова мрачно.
Подобно на повечето проучвания от този тип, резултатите не са точна наука.
Измервани по субективен начин с акцент върху цялостната когнитивна оценка на живота на хората, те винаги ще бъдат променливи.
Така че, макар Германия и България да си мислят, че животът им ще стане по-мрачен, докато навлизаме в дълбоката зима, това може изобщо да не е така и ще стане ясно в следващата годишна класация, допълва Euronews.