Tемпературата е -10 градуса, снегът е натрупал, a в Люлео има хора, които се къпят в ледените морски води.

Това e най-големият град в североизточната част на Швеция, а ледените бани са традиция и хоби. Часът е около два следобед, но слънцето вече залязва. През следващия месец то ще се показва само за около три часа на ден.

Швеция е легендарна с екстремните си условия по отношение на естествената светлина. На някои места през зимата със седмици не виждат слънце. През лятото пък през определен период – т. нар. Бели нощи – то изобщо не залязва и вместо нощ настава сумрак за няколко часа.

Хората са свикнали да живеят така, но това не означава, че липсата на светлина не им влияе. Доказано е, че такива условия водят до по-чести депресивни състояния, умора, липса на енергия и генерално влошават качеството на живот. Затова местните си намират нещо за правене, което да помага за преминаване през сумрачните дни.

За 44-годишната Катарина Юлипетрула това са ледените бани. Прави ги преди работа. През лятото не влиза във водата, но дойдат ли тъмните дни, го прави все по-често, разказва The Guardian.

„Това е като прилив на щастие“, казва тя пред изданието.

Няма лошо време: 164-годишната шведска тайна за отглеждане на щастливи децаFriluftsliv е не само начин да възпитавате здравословни навици у децата, а и основната причина, поради която скандинавските страни обикновено са класират сред най-щастливите в света

Освен ледените бани местните практикуват още и ски бягане, както и популярното ходене по ледените пътища.

В Люлео имат прекрасни условия за това – градът се намира на Ботническия залив на Северно море и наблизо има архипелаг от група острови. През зимата до там може да се стигне по замръзналите води. В Люлео има около 25 километра ледени пътища.


Luleakommun

Но каквито и забавления да се измислят, остава едно много сериозно изпитание – самотата.

Проучване показва, че 45% от хората между 16 и 29-годишна възраст в Люлео смятат самотата за проблем. По-възрастните се справят по-добре и 39% от жените и 26% от мъжете се оплакват от това.

Затова местните власти решават да започнат кампания. Наричат я „Просто кажи: Здравей“. Хората са насърчавани да поздравяват непознати по улиците с идеята, че това ще им помогне да излязат от социалната си изолация дори за малко.

Най-доброто не е най-скъпото. 3 извода от курса по щастие на ФинландияОбучението по щастие е свързано с четири основни теми: природа и начин на живот, здраве и баланс, дизайн и всекидневие и храна и благополучие

„Много е хубаво когато хората се поздравяват. Те току-що са се срещнали, не се познават, но се разделят малко по-щастливи“, казва пред The Guardian 61-годишният Понтус Вилкстрьом, председател на местна група, обединяваща привърженици на леденото къпане.

В опит за популяризация на кампанията в градския транспорт се появяват реклами, а в училищата се правят уъркшопове. Крайната цел е средата на живот да стане по-приятелска, макар и само с едно кимване на глава към отсрещния човек.

„Самотата, особено сред младите, е глобален проблем. Може би Швеция с нейните тъмни и студени зими е малко по-наясно с това“, казва Микаел Дален, преподавател в Стокхолмското училище по икономика и изследовател на въпросите за благополучието, успеха и щастието.

„Времето, в което живеем и начинът ни на живот, вече не налагат задължително да се срещаме един с друг. Това е особено явно през зимата, когато излизаме по-малко“, казва Дален.

Автор на идеята за кампанията „Здравей“ е Аса Коски, която работи в общината. Тя казва, че градът преминава през бурен период на растеж и се опитва да привлече хиляди хора, които да работят в новата „зелена“ индустрия. Целта е това да не са просто група от хора, които не общуват помежду си.

Още по-зелено бъдеще за Швеция: LKAB откри залежи от редкоземни минералиРедкоземните минерали са от съществено значение за много високотехнологични индустрии

„Ние не искаме Люлео само да расте като град. Искаме да бъде приятно и безопасно място, където има култура, развлекателни дейности и спорт“, казва тя. Според Коски, когато е поздравен от непознат, човек усеща, че околните го забелязват. „Изследванията показват, че това има директен ефект върху здравето и кара хората да искат да си помагат един на друг“, добавя тя.

Със засиленото си икономическо развитие през последните години Люлео става все „по-международен“. Чужденци се срещат по-често, а хората са съгласни, че поздравяването е една от стъпките градът да стане по-дружелюбен.

Мий Йънг Им идва в Швеция от САЩ преди 23 години. Определя хората като приятелски настроени, но не и в началото. Казва, че местните са предимно сдържани. Спомня си, че когато за първи път е дошла, е преживяла културен шок, защото в САЩ е прието всички да се поздравяват.

„А тук, когато поздравяваш непознати, най-вече по-възрастни, те гледат особено. Нещата обаче се промениха много“, казва Им.

Зимна приказка: Вълшебните коледни базари на ЕвропаДо Коледа остава точно един месец и ако празничният дух още не ви е завладял, може да го събудите с посещение на най-известните коледни пазари в Европа

Социалната изолация се засилва особено през годините на ковид, макар че някои се шегуват, че шведите доста лесно са преживели ограниченията, понеже така или иначе се държат настрана един от друг.

„Хората винаги са на дистанция. Това правило важи във всички аспекти на живота – от пазаруването до чакането на автобусната спирка. Дори когато вали“, казва журналистката Лиза Бюрвалд.

Според 25-годишния Саид Хашеми, който живее в близко до Люлео село, ситуацията днес е по-зле отколкото преди ковид ограниченията.

„Преди беше 50/50, някои казваха „Здравей“. Но след като ковид дойде хората вече се страхуват да общуват с непознати“, казва той.


Luleakommun

Хашеми е роден в Ирак и е живял в Афганистан. Пристига в Люлео преди девет години като бежанец. В Близкия изток е свикнал всички да се поздравяват.

„Там е грубо да не поздравиш. Тук, ако го направиш, ще решат, че си пиян“, казва той с усмивка. Според Хашеми шведите трудно се отварят към непознати и обикновено им трябва повече време.

За себе си казва, че е открил формулата за справяне с тъмните зимни месеци – приема витамин D, работи и учи. И е сложил няколко допълнителни лампи с бяла светлина у дома си.

„Ние често живеем предимно в собствения си балон. А да забелязваш другите е важно“, казва 33-годишната Роня Мелин, която работи като илюстратор. Тя се мести в Люлео през 2020 г. Казва, че от малка е научена да поздравява и затова подкрепя кампанията „Здравей“.