Братя Домусчиеви се наредиха до Риана и Ким Кардашиян
Въпреки нарастващите притеснения от новите варианти на COVID-19 и инфлацията, капиталовите пазари продължават да отчитат нови рекордни стойности. Широкият индикатор S&P500, както и индексът на сините чипове DJIA в САЩ, отчитат двуцифрен темп на нарастване през 2021 г.
Рекордният брой на първичните публични предлагания, както и вълната от сделки по придобивания и сливания, родиха стотици нови милиардери, пише сп. Forbes. Криптовалутите също не останаха по-назад и създадоха още няколко членове на най-престижната класация в света.
От изданието посочват, че през 2021 г. са успели да преброят нови 400 милиардера, които притежават съвкупно богатство от над 1 трилион долара. Днес най-богатите 2 600 души по света притежават общо 14 трилиона долара, пишат още от Forbes.
От списанието посочват, че за първи път през настоящата година и в България вече има милиардери. Това са братята Кирил и Георги Домусчиеви, чиято империя се оценява на 4.2 млрд. долара.
В началото на 2021 г. сред милиардерите попадна и Мириам Аделсън, която е вдовица на хазарния бос Шелдън Аделсън. Тя наследи 27.1 млрд. долара, с което се превърна в най-богатата нова милиардерка.
Общо 60 жени успяха да се присъединят към класацията на сп. Forbes през настоящата година, като сред тях е и Мелинда Гейтс, която се разведе с Бил Гейтс през август и днес разполага с 6.1 млрд. долара.
Сред милиардерите, които сами са натрупали своето състояние, е поп звездата и модна икона Риана, която днес притежава 1.7 млрд. долара, благодарение на 50% си дял в козметичния бранд Fenty Beauty. Тя също така е и първият милиардер от родината си Барбадос.
Ким Кардашиян също се присъедини към клуба с нейните 1.2 млрд. долара. Тя има дял от козметичната компания KKW Beauty, a също така притежава и бранда Skims, произвеждащ и продаващ бански костюми, бельо и т.н. Кардашиян подаде молба за развод с Кание Уест през февруари, а от декември премахна фамилията Уест от името си.
Най-новият милиардер в Индия е жена на 58 години, която е бивш инвестиционен банкер. Компанията на Фалгуни Наяр за онлайн търговия с козметични продукти Nykaa дебютира на борсата преди месец. Тя притежава 6.8 млрд. долара, с което заема челното място сред богаташите, натрупали сами своето състояние, превърнали се в милиардери през 2021 г.
Съоснователят и главен изпълнителен директор на платформата за графичен дизайн Canva Мелани Пъркинс е много близо до Наяр с нейните 6.5 млрд. долара. Пъркинс притежава 18% от компанията. Другите двама съоснователи на Canva също са милиардери. Съпругът ѝ Клиф Обрайт притежава 6.5 млрд. доара, а Камерън Адъмс разполага с 3.2 млрд. долара.
Повечето нови милиардери са от Китай, където са базирани общо 160 от 400-те членове на класацията. САЩ добави близо 100 нови милиардера през 2021 г., а Индия и Германия класираха нови 20 души. В Швеция пък се „родиха“ нови 12 милиардера, като всичките те са натрупали парите си сами.
Освен Барбадос, в още три държави бяха отчетени милиардери за първи път.
Списание Forbes обяви братята Кирил и Георги Домусчиеви за първите български милиардери.
Бизнес изданието публикува подробен материал за българските предприемачи, озаглавен "Запознайте се с първите милиардери в България, които изградиха глобална фирма за здравеопазване на животните от София до Небраска". Състоянието на собствениците на Лудогорец е изчислено на 4.2 млрд. долара.
Forbes изчислява, че Кирил Домусчиев (52 г.) и по-малкият му брат Георги (49 г.) имат състояние от по 2.1 млрд. долара, съставено от равни дялове в съвместния им конгломерат Advance Properties, плюс пари от минали продажби и дивиденти.
Следващият най-голям актив на Advance след Huvepharma, който съставлява 77% от богатствата на братята, е 70% дял във фирмата за превоз на насипни товари Navibulgar. Този бизнес също се възползва от смущенията, предизвикани от пандемията.
Основателите на системата за разплащания Wise Кристо Каарман и Таавет Хинрикус са първите милиардери от Естония, след като компанията им се листва на борсата в Лондон през юли.
Първичното публично предлагане на dLocal създаде цели трима милиардери в Уругвай. Един от тях отпадна от класацията, но Андрес Бзуровски и Серхио Фогел днес притежават по 2 млрд. долара.
Повече от половината нови милиардери през 2021 г., са спечелили парите си от три индустрии – производство, технологии, или финанси и инвестиции.
Основателят на платформата за търговия на криптовалути FTX Сам Бенкман-Фрайд пък е най-богатият американец, присъединил се към класацията. Днес той разполага с 26.5 млрд. долара.
Дяловото участие на братята Камерън и Тайлър Уинкълвос в Gemini, както и вложенията им в различни криптовалути също ги изведоха до списъка на сп. Forbes.
Основателят на етериум Витали Бутерин бе отпаднал от класацията, но ръста в цената на втората най-популярна криптовалута отново го върнаха в нея с неговите 1.3 млрд. долара.