Глобалните въглеродни емисии са се задържали без промяна през 2019 г., след две поредни години на ръст. Това показват данните на Международната енергийна агенция.

Общото количество на емисиите от въглероден диоксид за миналата година възлиза на 33 гигатона, като основната причина за задържането на същото ниво като през 2018 г. е свиването на емисиите на енергийния сектор в развитите икономики, благодарение на нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници, преминаването от въглища на природен газ и изграждането на нови ядрени реактори.

През 2019 г. развитите икономики са допринесли за общите глобални парникови емисии с 11.3 гигатона, което е с 3.4% по-малко от 2018 г. 85% от този спад се дължи на енергийния сектор. За сметка на това тези на останалите държави са се увеличили с 1.9% на годишна база.

Емисиите от въглищни мощности в глобален мащаб се понижават с близо 200 милиона тона (с около 1.3%) спрямо нивата от 2018 г., с което компенсират увеличението на емисиите от горене на петрол и природен газ.

За понижението на вредните емисии на енергийния сектор допринасят и по-благоприятните климатични условия през 2019 г., в сравнение с предходната година, отчитат още от МАЕ. Отслабването на глобалния икономически растеж също оказва влияние.

Енергийният сектор в края на 2019 г. заема дял от 36% в общите въглеродни емисии, което представлява значителен спад спрямо 2012 г., когато делът му е 42 на сто.

Най-голямо намаление на въглеродните емисии през 2019 г. отчитат Съединените щати - с 2.9% до общо 4.8 гигатона. В сравнение с пика, регистриран през 2000 г., емисиите на САЩ намаляват с близо 1 гигатон.

До голяма степен тази тенденция се дължи на спада в потреблението на въглища и заместването им с природен газ в резултат на резкия спад в цената на синьото гориво.

В Европейския съюз (включително и Великобритания) въглеродните емисии през 2019 г. намаляват с 5%, до 2.9 гигатона. Емисиите на европейските въглищните централи се понижават с над 25% на годишна база.

Лидер в това отношение е Германия, чийто въглероден отпечатък бележи спад от цели 8% до 620 мега тона - най-ниското равнище от 50-те години на миналия век.

Земята се е раззеленила за 20 г., но на какво се дължи това?Две сателитни снимки на НАСА показват, че Земята е станала по-зелена през последните 20 години

Великобритания също намалява своята зависимост от въглищните централи, които вече заемат дял от едва 2% от общото производство на електроенергия, се посочва още в анализа на Международната енергийна агенция.

В Япония понижението на CO2 емисиите е с 4.3% през 2019 г., докато в Китай и Индия се наблюдава леко увеличение.

Като цяло в Азия потреблението на въглища продължава да расте, за разлика от развитите западни икономики, заемайки над 50% дял в производството на електроенергия и генерирайки емисии от над 10 гигатона за целия регион.

Очаква се МАЕ да публикува по-подробна статистика за отделните държави в средата на март.

Миналогодишните данни показаха, че България е на едно от челните места в класацията на държавите с най-голям спад на вредните емисии. По данни на ЕС през 2018 г. страната ни беше на второ място с 8.1% понижение, като пред нас е единствено Португалия с 9 на сто.

На практика България вече е изпълнила заложената цел от ЕС за понижение на емисиите с 40% до 2030 г.