За седма поредна година принц Алуалид бин Талал беше определен за най-богатия арабски бизнесмен от списание Arabian Business, след като през тази година е добавил над 2 млрд. долара към състоянието си.

Активите на Алуалид се оценяват на 20.4 млрд. долара, според класацията на 50-те най-богати араби на списанието. От изданието добавят, че сумата е била потвърдена от офиса на Саудитския принц в Рияд. Arabian Business оценяваше богатството на Алуалид на 18 млрд. долара през миналата година.

Петдесет и пет годишният Алуалид преструктурира Kingdom Holding Co. и инвестира 500 млн. долара първичното публично предлагане на General Motors Co през ноември. Базираната в Рияд Kingdom Holding, която е 95% собственост на Принц Алуалид, вчера обяви, че ще плати първия си годишен дивидент откакто излезе на Саудитската фондова борса преди повече от три години.

Алуалид запазва първото си място пред саудитският шейх Мохамед бин Иса Ал Джабер, който въпреки че увеличава състоянието си от 9.7 на 12 млрд. долара през последната година отново остава втори.

Шестима от 10-те най-богати араби през тази година са от Саудитска Арабия, която е най-голямата икономика в Близкия изток, според класацията Arabian Business. В тазгодишната класация също така влизат 24 нови бизнесмени, като само пет от тях не са саудитци.

Саудитската фамилия Олаян, чиито основен бизнес са банките и финансите, в момента заема третото място, в сравнение с осмата позиция година по-рано. Състоянието на фамилията възлиза на 11.9 млрд. долара.

Саудитският енергиен магнат Мохамед Ал Амуди запазва четвъртото си място в класацията с лично състояние в размер на 10 млрд. долара, изпреварвайки саудитската фамилия Бин Ладен, която се занимава основно със строителство и промишлена дейност и разполага с 9.8 млрд. долара.

Най-високо класираният арабски богаташ, който не е от Саудитска Арабия е кувейтецът Насер Ал Харафи. Той отстъпва с три места в класацията в сравнение с миналата година, падайки до шестото място с лично състояние в размер на 8.2 млрд. долара. Ал Карафи оглавява конгломерат занимаваш се с имоти и търговия на дребно.

Седмата позиция е за палестинският строителен и промишлен магнат Саид Кури, който се изкачва в класацията в сравнение със заеманото десето място година по-рано. Неговото богатство е оценено на 7 млрд. долара.

Веднага след него се нарежда саудитската фамилия Бугшан, която през тази година дебютира в класацията. Част от бизнеса на фамилията включва търговия с автомобили, недвижими имоти и електроника. Тяхното състояние също е около 7 млрд. долара.

Фамилията Ел Гураир от Обединени арабски емирства отстъпва с три позиции в сравнение с 2009 г. до деветото място. Нейният основен бизнес са банките и финансите, а състоянието на фамилията се оценява на 6.52 млрд. долара.

Кувейтската фамилия Алшая, която се занимава основно с търговия на дребно, увеличава състоянието си до 6.5 млрд. долара през 2010 г., в сравнение с 5 млрд. долара година по-рано и вече заема 10-ото място в класацията придвижвайки се с две позиции напред.

Общото състояние на 50-те най-богати араби възлиза на около 245 млрд. долара през 2010 г., или с 18% повече в сравнение с 207 млрд. долара година по-рано.

Саудитска Арабия доминира класацията като нейни поданици заемат общо 32 позиции в нея и имат общо състояние в размер на 169.7 млрд. долара. След нея се нарежда с Кувейт с четирима представители чието богатство възлиза общо на 22.1 млрд. долара.

Обединените арабски емирства също имат четирима представители, чието състояние се оценява общо на 20.2 млрд. долара.