На 6 април тази година министър-председателят на Италия Силвио Берлускони трябва да застане пред съда по обвинения, свързани с аферата му с танцьорка в нощен клуб. Според обвиненията той е платил на танцьорката за секс, когато тя е била още непълнолетна, а когато е била арестувана за кражба, Берлускони е използвал политическата си мощ, за да я освободи от полицията. Берлускони и преди е имал подобни проблеми, но този път се смята, че скандалът може да сложи край на политическата му кариера.

Действията на Берлускони обикновено са колоритни, но те не са нищо ново, в което политици не са се замесвали преди. Световната политическа история е изпъстрена с фигури, които са злоупотребявали с власт, участвали са в измами, употребявали са наркотици и са имали винаги актуалните извънбрачни връзки.

Ето някои международни политически скандали, подбрани от CNBC, които разбуниха духовете и увеличиха тиражите на таблоидите:

Държавната Дума (Русия)

Държавната Дума е долната камара на руския парламент и в миналото е критикувана, че не е нищо повече от печат за узаконяване на инициативите на президента Медведев. Това схващане беше подсилено през май 2010 г., когато нов закон за употребата на алкохол и шофирането след това беше приет единодушно с 440 от 450 гласа. Има обаче един малък проблем - само 88 са в пленарната зала по това време.

Видео, заснето от Ren TV, показва, как депутатите тичан от свободно място на свободно място и гласуват вместо отсъстващите си колеги. Видеото беше увековечено в YouTube, където милиони хора видяха грубото нарушение на правилата на руския парламент.

Силвио Берлускони (Италия)

Силвио Берлускони е министър-председател на Италия, който в миналото си се е изявявал като певец на туристически кораби, а сблъсъците със съдебната система не са му никак чужди. Берлускони е обвинявам множество пъти в измама, подкупи и корупция, но всичките тези обвинения се засенчват от неговите секс скандали.

През април тази година Берлускони ще се изправи пред съда, по обвинения, че е наел 17-годишна танцьорка в нощен клуб като компаньонка.

Джон Мейджър (Великобритания)

Matrix Churchill е британска компания за машинни части, закупена от режима на Саддам Хюсеин в края на 80-те години на миналия век. Впоследствие става ясно, че компанията е продавала части за оръжия на Ирак, а хора от британското министерство на отбраната са консултирали компанията как да получи лиценз за износ. Разкритията по въпроса излизат наяве през 1996 г. и нанасят сериозен удар на управляващата Консервативна партия, министри от която са замесени в скандала.

Въпреки че не попада в доклада министър-председателят Джон Мейджър тогава е лидер на губещата вече рейтинг Консервативна партия, която на изборите през 1997 г. е победена категорично от водената от Тони Блеър Лейбъристка партия.

Чен Шуй-Биан (Тайван)

През 2000 г., Чен Шуй-Биан е избран за президент на Тайван и се задържа на поста осем години. Името му е опетнено за първи път, когато неговият зет напуска партията на президента след обвинения за търговия с вътрешна информация. Скандалът се отразява много лошо на репутацията му и неговият рейтинг пада до шокиращо ниските 5.8%.

За съжаление неговите проблеми едва са започнали. През 2008 г. съпругата му, сина му и снаха му са обвинени в измами, присвояване на средства и пране на пари. Президентът също попада в схемата. Според едно от обвиненията срещу него той е превел 20 млн. долара в различни банкови сметки, използвайки различни самоличности. В крайна сметка той и съпругата му са глобени с над 15 млн. долара и получават доживотни присъди, които впоследствие са заменени с лишаване от свобода за 20 години.

Франсоа Митеран (Франция)

Франсоа Митеран е президент на Франция от 1981 до 1995 г. Той е женен за съпругата си Даниел повече от 50 години, но през това време има и няколко извънбрачни връзки, най-известната от които с Ан Пенжо, която получава апартамент и охрана от президента за сметка на данъкоплатците. Аферата продължава много години, а от нея се ражда дъщеря Мазарин, която е пазена в тайна от пресата благодарение на нелегални подслушвания, които Митеран използва като част от борбата му с тероризма.

През 1994 г. Мазарин Пенжо навършва 20 г., а самоличността на баща й е разкрита. Митеран умира от рак на простата през 1996 г., но попада в таблоидите дори и в смъртта си, когато Ан и Мазарин Пинжо присъстват на погребението му. Те се поканени не от някой друг а от Даниел Митеран, която ги настанява до законното семейство на покойния президент.

Валентин Ковальов (Русия)

Валентин Ковальов е бивш министър на правосъдието на Русия. Той е принуден да подаде оставка през 1997 г., когато в публичното пространство се появяват видеа, на които той палува с жени в нощен клуб, собственост на една от най-известните престъпни групировки в Русия. Видеото потвърждава отдавнашните слухове, че Ковальов е свързан с престъпната организация.

Проблемите на Ковальов не свършват, когато губи поста си. През 1999 г. бившият министър е арестуван за присвояване на средства, предназначени за благотворителност и за вземане на подкупи в размер на десетки хиляди долари. Поради влошеното му здравословно състояние Ковальов получава девет години пробация.

Айрис Робинсън (Северна Ирландия)

Скандал в Северна Ирландия придобива филмови оттенъци, когато става ясно, че 19-годишен мъж има връзка с жена 40 години по-възрастна от него. Жена на име г-жа Робинсън. Айрис Робинсън е бивш народен представител и съпруга на министър-председателя Питър Робинсън, а извънбрачната връзка е достатъчно скандална само по себе си. Положението обаче се утежнява от факта, че Айриси Робинсън моли за 80 000 долара от местни строителни предприемачи, за да може любовникът й Кърк Маккембли да отвори ресторант.

Парите не са обявени пред парламента, което е нарушение на закона. Скандалът опетнява завинаги репутацията на Айрис Робинсън, но също така нанася удар и на политическата кариера на съпруга й. Седмица след като всичко излиза наяве Айрис Робинсън се оттегля от политиката.

Тони Блеър (Великобритания)

По време на предизборната си кампанията през 1997 г. Лейбъристката партия обещава да подкрепи директива на ЕС забраняваща спонсорството от страна на цигарени компании, както и техни реклами. Президентът на Формула 1, Бърни Екълстоун не е особено доволен от това обещание, тъй като всички водещи отбори имат цигарени компании сред спонсорите си. След като Лейбъристката партия печели изборите, Екълстоун се среща с Джонатан Пауъл, шеф на кабинета на Тони Блеър, и успява да издейства Формула 1 да бъде изключена от това правило.

Когато това излиза наяве, вестниците започват да нищят случилото се и откриват, че Екълстоун е дарил 1 млн. паунда на Лейбъристката партия. Парите са върнати а Белър поднася извинение, въпреки че пред BBC заявява, че това изключение от правилото е било договорено две седмици след срещата. Година след като Тони Блеър вече не е министър-председател се появяват стенограми, които показват, че договорката е била постигната именно на тази среща.

Критиците на Кремъл (Русия)

В разгара на Студената война КГБ подмамва агентите на ЦРУ, използвайки красиви рускини като сексуални примамки, за да компрометират щатското разузнаване. Желязната завеса отдавна падна, но тази техника остава в употреба и е използвана от Кремъл, за да бъдат дискредитирани критиците на премиера Валдимир Путин. В капана участва модел от Москва, известна като "Катя," която е заснета в сексуални приключения с критици на Путин в опит те да бъдат опетнени. В сцените се вижда и употреба на наркотици.

Един от хората в тези видеа е Иля Яшин, лидер на партия Солидарност, който се усъмнява, че има нещо нередно, когато "Катя" му предлага кокаин. Той бързо напуска помещението, но вече е прекалено късно а видеото неумолимо обикаля общественото пространство. Едуард Лимонов от Националната болшевишка партия има същата съдба. "Катя" обаче не опетнява репутацията само на политически фигури. Тя успява да прелъсти Виктор Шендерович, сценарист на ТВ шоу, което осмива правителството на Путин, и Юри Шевчук, вокал на рок групата DDT, която е срещу Путин.

Гордън Браун (Великобритания)

През април 2010 г. министър-председателят на Великобритания и лидер на Лейбъристката партия Гордън Браун се бори за политическата си кариера. Мъжът, който наследява Тони Блеър, е само на месец от трудни избори и има нужда нещата да се подреждат добре. На 28 април пред телевизионните камери той води непринудена дискусия на улицата с 65-годишната пенсионерка Джилиан Дъфи, която подкрепя Лебъристката партия. Браун не спира да се усмихва през цялото време а след като разговорът им приключва той е откаран от служебната си кола. След като се качва в колата той веднага започва да коментира разговора, наричайки Дъфи "тесногръда жена", с която въобще не е трябвало да разговаря.

За негово съжаление Браун не осъзнава, че все още носи включен микрофон на Sky News, които улавят и излъчва всяка негова дума. Клипът се появява в интернет, а Браун е принуден да се извини на Дъфи по радио BBC, след което да я посети в дома й и да се извини лично. Дъфи обаче не е впечатлена, отказва ръкостискането на Браун и заявява, че след всичко това е малко вероятно да гласува за него. На изборите Лейбъристите губят 91 места в парламента, което е най-голямата им загуба от 1931 г., а Браун подава оставка като водач на партията и като министър-председател.