В най-скъпия град в света за чуждестранни работници посещение в ресторант за бързо хранене ще ви струва над 17 долара, чифт дънки струва 250 долара, а месечният наем на апартамент възлиза на цели 6 800 долара.

И така кой е този град, в които улиците изглежда са от злато? Това е Луанда, столицата на богатата на петрол Ангола, която за пореден път оглавява класирането на консултантската компания Mercer.

Африканският пристанищен град държи титлата за най-скъпия град за работещите в него чужденци в света от 2010 г. Само през 2012 г. той бе изместен от първото място от Токио.

"Въпреки че се смята за относително евтин град, вносните стоки и безопасните условия за живот в тази страна струват скъпо," казват от Mercer за Луанда, който обикновено привлича хора, които работят за международни компании в енергийния сектор и в добива на диаманти.

Африкански, азиатски и европейски градове преобладават в челната десетка на класацията на най-скъпите градове.

Второто място е за Хонконг, което се дължи основно на силната местна валута, която е обвързана с щатския долар.

Цюрих, Сингапур и Женева се нарежда на трето, четвърто и пето място, респективно. Челната десетка се оформя от Шанхай, Пекин, Сеул, Берн и Нджамена, столицата на Чад.

В проучването на Mercer's са включени 207 града на пет континента, а класацията се изготвя въз основа на сравняването на цените на над 200 артикули в щатски долари, в това число жилищни разходи, транспорт, храна, дрехи, домакински стоки и развлечения.

В Луанда месечният наем на необзаведен двустаен апартамент "по международни стандарти и в подходящ квартал" е 6 800 долара. За сравнение, цената в Ню Йорк е 5 500 долара, а в Лондон 4 899 долара, които се нареждат на 16-о и 12-0 място в класацията, респективно.

Европа е представена добре в челната десетка, но много Западноевропейски градове всъщност падат в класацията поради поевтиняването на еврото спрямо щатския долар. Париж и Милано например падат с 19 и 23 места до 46-о и 53-о място, респективно.