На американските технологични компании, които получават държавно финансиране, ще бъде забранено да строят високотехнологични съоръжения и фабрики в Китай за период от 10 години. Мярката се подготвя от администрацията на американския президент Джо Байдън, предава BBC.

Тя е част от плана, на обща стойност 50 милиарда долара, насочен към стимулиране на местното производство на чипове. Той е на път да се реализира, след като представителите на американския бизнес настояха за повече правителствена подкрепа в опит да намалят зависимостта си от Китай.

„Ние ще въведем предпазни "огради", за да гарантираме, че тези, които получават средства от държавната програма, няма да могат да компрометират националната сигурност. Няма да им е позволено да използват тези пари, за да инвестират в Китай и да разработват водещи технологии в Китай за период от десет години", заяви министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо, разяснявайки Закона за чиповете и науката на САЩ, който придоби известност като CHIPS.

Компаниите, които получават пари по програмата, обаче ще могат да разширяват съществуващите си заводи в Китай, за да обслужват китайския пазар.

САЩ и Китай водят дългогодишен спор за външната търговия и технологиите.

През август Джо Байдън подписа закон, ангажиращ 280 милиарда долара за високотехнологично производство и научни изследвания, на фона на опасенията, че САЩ губят технологичното си предимство в полза на Китай.

Мъск предлага всеки да се чипира за по-добро бъдеще за човечествотоПрез април миналата година Илон Мъск се похвали с най-голямото постижение на компанията му Neuralink до този момент - успешен опит с маймуна с имплантиран в мозъка чип


Инвестициите включват данъчни облекчения за компании, които изграждат заводи за производство на компютърни чипове в САЩ.

В момента САЩ произвеждат приблизително 10% от глобалните доставки на полупроводници, които се използват в различни индустрии - от коли до мобилни телефони. Делът на американското производство на световния пазар обаче спада от близо 40% през 1990 г.

Китайското посолство във Вашингтон се противопостави на законопроекта за полупроводниците, като заяви, че той напомня за "манталитета на Студената война".

Някои американски производители на чипове вече изпитват въздействието на репресиите на Вашингтон върху продажбата на американски технологии на Китай. По-рано този месец на Nvidia и AMD беше казано от американски служители да спрат продажбата на чипове с изкуствен интелект в Китай.