Подгответе се за още волатилност на фондовите пазари, в условия на забавяне на световната икономика и опасност от въвеждане на отрицателни лихви от водещи централни банки по света. За това предупреждават от Capital Group, управляващо дружество с активи на стойност 1.4 трилиона долара.

Турболентността най-вероятно ще продължи в условията на лихви, близки до нулевите нива и реална заплаха от дефлация в Япония и Европа, коментират от дружеството в писмо към своите клиенти.

Рисковете от рецесия за щатската икономика са се повишили, което най-вероятно ще принуди Фед да спре с политиката си на повишение на лихвите през тази година, смятат още от Capital Group.

Инвеститорите са намерили малко места, от които да се облагодетелстват през тази година на фондовите пазари. Разпродажбите там стартираха с опасенията за китайската икономика и понижаващата се цена на петрола и впоследствие се прехвърлиха към банките и облигациите на развиващите се страни.

Въпреки три дни на ръстове от по над 1%, през последните четири борсови сесии индексът Standard & Poor’s 500 все още се търгува с понижение от 6.2% от началото на годината. В същото време печалбите на компонентите му се насочват към трето поредно тримесечно понижение.

„Големият въпрос е дали щатската икономика ще успее да се опази от проблемите отвъд океана. Това предстои да видим“, според Джим Ловелас, фонд мениджър в Capital Group. „При всички положения поне очаквам средата за корпоративните печалби да е предизвикателна“, допълва още специалистът.

Според доклада не е ясно дали централните банки по света ще успеят да избегнат с политиките си рязко забавяне на икономиката и дали техните действия няма да имат странични ефекти.

Финансовият индекс MSCI World Bank Index е загубил 17% от стойността си през тази година, като Япония се присъедини към страните с негативни лихви отскоро.

И макар отрицателните лихви да са имали като цяло позитивен ефект върху икономиките на Дания, Швеция и Швейцария, те също така могат да имат отрицателно влияние по отношение на изтеглянето на кеша от населението и промяната в начина на функциониране на традиционния банков бизнес.

В края на 2014 година Capital Group бе седмото най-голямо дружество за управление на активи.