Понижаващите се лихви по депозитите в България изправят хората с пари пред основния въпрос: Къде да инвестирам свободните си пари през 2015 г.? Отговорите най-често са имоти, като според брокери през последните седмици се отчита раздвижване в сектора, най-вече заради започналото изплащане на гарантираните депозити от Корпоративна търговска банка.

Вече разгледахме какво трябва да попитаме, преди да инвестираме във взаимен фонд.

Днес обаче ще се постараем да отговорим на въпроса: „Възможно ли е да забогатеем от инвестиции на Българска фондова борса“?

Справка в сайта на борсата сочи, че от началото на 2014 г. две от компаниите, включени в изчислението на BGBX40, са поскъпнали с по над 100%. Това са Индустриален Капитал Холдинг и Свилоза, добавили 113.98 и 104.08% от 1 януари до вчера, 12 декември.

Следват М+С Хидравлик, част от Стара планина Холд и дистрибуторът на лекарства Софарма Трейдинг, повишили пазарната си оценка с по над 83%.

Съответно 77 и 73 на сто е повишението при Агрия Груп Холдинг и Проучване и добив на нефт и газ, компания част от Химимпорт, която в началото на годината обяви, че е открила находище на газ.

Над 65% имат още Топливо, Спарки Елтос и Трейс Груп Холд.

Разбира се, не всички компании, търгувани на Българска фондова борса, са поскъпнали, именно затова следва да сме особено внимателни при избора на дружества за портфейла ни. Например, книжата на Енергони са загубили 83% от стойността си, Булгартабак Холдинг поевтиня с 55 на сто, а Енемона с почти 40%.

Вложения в Юрий Гагарин и Петрол биха загубили 37 и 33 на сто от спестяванията ви, а Неохим – около 18%.

По неофициални данни, около 1% от българите имат вложения в акции или взаимни фондове.

Именно заради неопитността на сънародниците ни на капиталовите пазари следва да се информираме добре за съответната компания преди да се предприеме до стъпки за покупка на нейни книжа.

*Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажби на ценни книжа.