Азиатските индекси продължиха ръста си днес вследствие на комбинация от позитивни фактори, свързани с Китай и възстановяването в цената на петрола. Междувременно добри данни за потреблението в САЩ съдействаха за възстановяване на инвеститорското доверие.

Фючърсите на широкия S&P 500 се повишиха с 1.7%, след като вчера пазарът бе затворен. Индексът, следящ представянето в Азия – MSCI Аsia-Pacific, добави 1.1% към стойността си. Шанхайският основен индекс се повиши с 2.7%.

„Преди лунарната нова година в Китай налице бяха сериозни опасения за по-нататъшна обезценка на юана сред инвеститорите. Но с възобновяването на търговията в понеделник юанът се държа изненадващо стабилно“, коментира Коичи Йошикава, анализатор в Standard Chartered Bank, цитиран от CNBC.

Японският Nikkei се повиши с 0.2% след ръста си от 7.2% вчера, възстановявайки основна част от загубата си от 11% през изминалата седмица.

“До голяма степен ръстът на фондовите пазари е частично предопределен като реакция от изключителните разпродажби през изминалата седмица“, смята Хироказу Кабейа, главен стратег в Daiwa Securities.

Златото продължи с понижението си, след като в четвъртък достигна едногодишен връх при ниво от 1 262.90 долара за унция. То загуби нови 0.6% от стойността си, до нива на търговия от 1 203.90 долара за унция с незабавна доставка. Вчера суровината поевтиня с 2.2%.

Брентът продължи с поскъпването си. Суровината добави нови 4.1% към стойността си и се търгува при нива от 34.76 долара за барел с доставка през април, или най-високата си стойност от над седмица насам.

С подобряването на настроенията към риск лихвите по десетгодишните щатски облигации се повишиха с 3.5 базисни пункта, до 1.781 процента, спрямо 1.746 процента в края на миналата седмица.