Азиатските индекси се повишиха днес, заличавайки загубата си от по-рано през деня, след като петролът се стабилизира на международните стокови пазари. Китайските индекси се търгуваха с минимално повишение, ден след най-голямата си дневна загуба от месец насам.

Индексът MSCI Asia-Pacific добави 0.1% към стойността си, като е на път да отбележи загуба за годината от близо 12%. Китайският CSI300 нарасна с 0.3%, а шанхайският индекс увеличи стойността си с 0.2%.

Брентът се стабилизира, след като вчера достигна ново 11-годишно дъно при 35.98 долара за барел с доставка през февруари. Рано тази сутрин суровината се търгува при нива от 36.70 долара.

Вчерашният спад в цената на суровината изпрати надолу акциите на енергийните компании. Индексът, следящ представянето на щатските енергийни компании, се понижи с 1.8% и бе най-зле представящият се.

Спот цената на златото добави 0.3% към стойнотта си, до 1 074.40 долара за унция.

„В краткосрочен план цените на скъпоценните метали ще се движат настрани, след като фондове закриват позициите си в края на годината“, коментира Едуард Майер от INTL FCStone, цитиран от CNBC.

При валутите доларът се понижи с 0.1% спрямо йената, до ниво от 120.29 йени, като е на крачка от двумесечния си минимум, постигнат през изминалата седмица при ниво от 120.05 йени.

Зелените пари отбелязаха известен спад спрямо останалите основни валути, като инвеститорите прибират печалби след решението на Фед от този месец да повиши лихвите за първи път от девет години.

Нови сигнали за по-нататъшно повишение на лихвите от страна на Фед се очакват от инвеститорите, за да продължат с покупките на долари, смятат пазарни наблюдатели.

Еврото се повиши минимално, като добави 0.1% към стойността си и се търгува при 1.0979 спрямо долара.

Щатският долар се понижи минимално и спрямо канадския долар и се разменя при нива от 1.3872. Канадската валута регистрира 11-годишен минимум по-рано през този месец – при ниво от 1.4003, вследствие на спада в цената на петрола.

„Очакваме валутната двойка USD/CAD да пробие нивото от 1.40 и да се насочи към следващото ключово ниво от 1.45 през първата половина на годината. Петролната индустрия изпитва най-голямата си криза от 90-те години на миналия век и цената на петрола може да загуби нови 10 долара от настоящите си нива, преди да намери своето дъно“, смята Кати Лиен, управляващ директор на BK Asset Management.

Австралийският долар се повиши с 0.2% спрямо щатския, до нива от 0.7262.