Bayer обяви, че експериментална терапия със стволови клетки, разработена от дъщерното ѝ дружество в САЩ BlueRock, е показала признаци на облекчаване на симптомите на болестта на Паркинсон в ранно проучване с 12 пациенти, съобщава Reuters.

Немският производител на лекарства обявява успеха на изпитването в кратко резюме през юни, заявявайки, че това е първата терапия на Паркинсон със стволови клетки, но не дава подробности.

В изявление от понеделник фармацевтичният гигант посочва, че една година след лечението седемте участника, приемащи висока доза, са имали средно 2,16 часа повече с добре контролирани симптоми на ден, а времето на влошаване на симптомите е било с 1,91 часа по-кратко на ден за тях.

Петимата участници на по-ниска доза са имали средно по 0,72 часа повече на ден с добре контролирани симптоми и период на влошаване с 0,75 часа по-кратко на ден.

Пациентите са понесли добре лечението, като не е имало сериозни проблеми с безопасността.

Защо стартъпи инвестират в производството на лекарства и чипове в КосмосаТози пазар се очаква да достигна над 10 млрд. долара през 2030 г.
"Положителният резултат от това клинично изпитване фаза I е ясна стъпка напред", заявява Кристиан Ромел, ръководител на отдела за изследване и разработване на лекарства в Bayer, цитиран от информационната агенция.

За експерименталната терапия на BlueRock изследователите са взели човешки плурипотентни ембрионални стволови клетки и са ги трансформирали в нервни клетки, произвеждащи допамин. Те са имплантирани в мозъка на тестовите пациенти, за да възстановят разрушените от Паркинсон невронни мрежи. Прилагани са и лекарства, които да предотвратят атаките на имунната система срещу новите клетки.

Резултатите от тестовете са представени на Международния конгрес по болестта на Паркинсон и двигателните нарушения в Копенхаген, Дания.

В продължение на десетилетия търсенето на лечение на болестта на Паркинсон, която причинява липса на молекулата допамин, спомагаща за регулирането на няколко основни мозъчни функции, е претърпяло много неуспехи. Множество изследователски проекти по света, включително този на Bayer, напоследък усъвършенстват подхода за трансплантация на модифицирани клетки за възстановяване на произвеждащата допамин област от мозъка.

Учени от MIT направиха исторически пробив в борбата с болестта на АлцхаймерНадеждата е, че при по-нататъшни тестове този конкретен пептид може да бъде средство за лечение на деменция
Част от тази работа се извършва от британския Cambridge University, южнокорейската болница Bundang CHA, австралийската Cyto Therapeutics на International Stem Cell Corp, Китайската академия на науките, Harvard University в САЩ и японската Университетска болница в Киото.

Bayer потвърждава, че ще премине към втория от трите етапа на тестване върху хора. Набирането на пациенти, както и сравнителна група, която няма да получи лечението, ще започне през първата половина на 2024 г.

Болестта на Паркинсон, която не се лекува и засяга повече от 10 милиона души по света, причинява прогресивно увреждане на мозъка. Общите симптоми са загуба на мускулен контрол, тремор и мускулна скованост, а при някои пациенти се наблюдава и деменция.