Около една трета от общо 45 големи компании, които са подали заявления за защита от фалит в Съединените щати в резултат от кризата, предизвикана от коронавируса, в същото време са изплатили значителни бонуси на своите директори, показва проучване на Ройтерс.

От 2005 година в САЩ действа закон, който забранява на компаниите, застрашени от фалит, да изплащат допълнителни възнаграждения на своите ръководни кадри. Някои фирми обаче са намерили "вратичка", през която да заобиколят тези разпоредби,

14 компании са одобрили бонуси за директорите си с аргумента, че те са се справили със сериозни предизвикателства в месеците преди и по време на пандемията.

Ако се разгледа шестмесечният период преди подаването на заявлението за защита от фалит, броят на фирмите, които са изплатили бонуси на шефовете си, става още по-голям - 32 от общо 45.

Някои компании, сред които търговската верига J.C. Penney и фирмата за отдаване на автомобили под наем Hertz Global Holdings, са одобрили бонусите броени дни преди да поискат от държавата защита от банкрут. Hi-Crush Inc, която доставя пясък за компаниите, добиващи шистов газ и петрол, е платила бонусите два дни преди да подаде заявлението си.

В извадката на Ройтерс влизат компании, които са обявили фалит в периода между 11 март (когато Световната здравна организация официално обяви COVID-19 за пандемия) и 15 юли. Изискването е акциите или облигациите им да се търгуват публично, а дълговете им да са на стойност поне 50 милиона долара.

Практиката да се изплащат бонуси за директорите на губещи компании от години е обект на критики, тъй като в същото време те съкращават работни места, ощетяват кредиторите и носят загуби за акционерите.

Нейните защитници пък изтъкват, че именно мениджърите са натоварени с най-много работа и са подложени на най-голям стрес в кризисни времена, когато трябва да се вземат тежки решения в името на спасението на бизнеса.