Гигантите в света на видеоигрите отчитат спад в продажбите през второто тримесечие, след като първоначалният попътен вятър от пандемията отслабна.

За трите месеца, приключили през юни, Microsoft, Sony и Nintendo отчитат разочароващи резултати от дейността си, свързана с видеоигрите.

Данните отчитат едно по-общо свиване на потребителските разходи за видеоигри. Американците са похарчили 12.4 млрд. долара за игри през второто тримесечие, според компанията за пазарни проучвания NPD, което е с 13% по-малко, в сравнение със същия период година по-рано.

За това могат да бъдат обвинявани няколко фактора, като не на последно място е облекчаването на ограниченията, свързани с пандемията, което накара хората да се забавляват по-малко у дома и повече навън.

Продължаващият недостиг на попупроводници също не помага.

“Ръстът на пазара като цяло се забави с увеличаването на възможностите потребителите да излизат навън на фона на намаляването на случаите на COVID-19 на ключови пазари,” заяви Хироки Тотоки, главен финансов директор на Sony.

Sony отчита 2% спад в продажбите на годишна база на подразделението си за игри, докато оперативната печалба пада с близо 37%. Компанията също така публикува мрачни очаквания, като намали прогнозата си за печалбата за цялата година с 16%.

Основната причина? Хората прекарват по-малко време в играене на видеоигри и повече време на открито.

Общото игрално време на играещите на PlayStation намалява с 15%, което е доста по-малко, в сравнение с това, което първоначално прогнозираха от компанията.

„Ефектът COVID-19” изчезва

Секторът на игрите беше един от големите печеливши от пандемията от COVID-19, като компаниите отчетоха сериозен ръст, след като потребителите прекарваха повече време у дома.

Променящите се навици на потребителите след локдауните и високата инфлация обаче вече се отразяват на индустрията.

Приходите на Microsoft, свързани с видеоигрите, намаляват със 7% на годишна база през второто тримесечие. Продажбите на конзолата Xbox на компанията падат с 11%, докато приходите от игрално съдържание и услуги се намаляват с 6%.

Sony ще произвежда повече конзоли PlayStation 4 заради недостига на PS5Sony Group Corp. ще продължи да произвежда конзоли PlayStation 4 и през 2022 г. на фона на проблемите с глобалната верига на доставките, които ограничиха производството на най-новия и по-скъп модел PlayStation 5

Тези спадове “се дължат на по-малкото часове игра и монетизацията на съдържанието на трети и първи страни,” заяви Ейми Хоод, главен финансов директор на Microsoft.

Гейминг гигантът Activision Blizzard, който беше придобит от Microsoft, отчита 70% спад на нетната печалба и 29% понижение на приходите. Създателят на играта Call of Duty посочва като причина за това слабите продажби на най-новото заглавие от поредицата.

Ubisoft - компанията, която стои зад играта Assassin’s Creed, обяви 10% понижение на нетните продажби.

Разочароващите данни до голяма степен се дължат на сравненията с “изключителното доброто представяне” преди година, казва пред CNBC Майкл Пахтър, управляващ директор в Wedbush Securities. С други думи, компаниите не са могли да достигнат невероятните числа, отчетени през 2021 г.

“Всички отчетоха рекорди данни, докато потребителите си стояха у дома, като каталожните продажби на по-стари заглавия оглавиха ръста,” казва Пахтър. “Това доведе до едно невъзможно сравнение, а спадовете на годишна база бяха очаквани.”

Electronic Arts е една от малкото компании, които избягват свиването в сектора на игрите, отчитайки 50% ръст на печалбата и 14% повишение на приходите.

Проблеми с недостига на конзоли

Основен фактор, който затруднява представянето на компаниите в света на игрите, е продължаващият недостиг на ключови хардуерни компоненти за конзолите.

Nintendo отчита 15% спад на оперативната печалба през второто тримесечие. Компанията, която стои зад играта Super Mario, обвини за слабото си представяне недостига на полупроводници в световен мащаб, заради който не е могла да произведе и продаде толкова конзоли Switch, колкото е искала.

Nintendo е продала 3.43 милиона от преносимите конзоли Switch през второто тримесечие, което представлява спад от 23% на годишна база, докато софтуерните продажби отчитат спад от 8.6%, до 41.4 млн. броя.

Sony е продала 2.4 милиона конзоли PlayStation 5 през второто тримесечие, което е малко повече от продадените 2.3 млн. броя за същия период година по-рано. Компанията се надява, че вдигането на локдаун мерките в основния производствен център Шанхай и продажбите по време на празничния сезон ще й помогнат да постигне целта си да продаде 18 млн. конзоли PS5 през 2022 г.

“Бавното пускане на хардуерни продукти е една от най-големите причини за спада,” казва Пахтър. “Хората, които си купуват нов хардуер, имат склонност да купуват и много софтуерни продукти, а PlayStation и Switch бяха ограничени от тази гледна точка.”

Тенденцията с дистанционната работа също доведе до забавяния на пусканията на нови игри, ограничавайки избора на игри, които потребителите могат да закупят. Microsoft, например, забави излизането на Starfield до началото на 2023 г., докато Ubisoft отложи пускането на игра, базирана на филма „Аватар“.

Още затруднения?

Повишаващите се цени на всичко - от горивата до хранителните продукти, и опасенията от предстояща рецесия биха могли да донесат още проблеми за сектора.

Глобалният пазар на игри и свързани с тях услуги се очаква да се сви с 1.2% на годишна база до 188 млрд. долара през 2022 г., като това би било първият годишен спад от повече от десетилетие, според данни на Ampere Analysis.

“Увеличаването на разходите на живот означава допълнителен натиск върху бюджетите на домакинствата,” казва пред CNBC Пиърс Хардинг-Ролс от Ampere.

“Ефектът вероятно ще бъде усетен при по-скъпите артикули, които може да включват игралните конзоли, въпреки че ограничената наличност и натрупаното търсене, особено за по-скъпите конзоли, означават, че понастоящем ефектът ще е минимален.

“Може да има и известен допълнителен натиск върху високите разходи за покупки в игрите, тъй като геймърите коригират разходите на свободните си средства”, допълва Хардинг-Ролс.

Някои компании залагат на това, че продуктите с абонамент ще смекчат ефектите от намаляващите продажби на игри.

Според Microsoft, разрастването на членството на Xbox Game Pass е помогнало за смекчаването на удара от по-слабото търсене на конзоли и игри. И макар от Microsoft да не предоставиха обновени данни за броя на абонатите за услугата, към януари те са били над 25 милиона.

Sony наскоро обнови абонаментната си услуга PS Plus и се надява, че този ход ще й помогне да се справи със спада в активността при игрите. Абонатите на PS Plus са били 47.3 милиона, според тримесечния отчет на Sony, като намаляват леко, в сравнение с предходното тримесечие.