Опасенията от евентуална икономическа рецесия сред изпълнителните директори на компаниите нарастват, като някои от тях са убедени, че икономиката вече е поела в низходяща посока.

По-голямата част от главните изпълнителни директори вярват, че техният географски регион ще влезе в рецесия до края на 2023 г., според проучване на Conference Board, цитирано от Yahoo Finance.

Изследването установява, че 60% от главните изпълнителни директори очакват икономиката в техния сектор да регистрира спад през следващите 12 до 18 месеца. Около 15% от изпълнителните директори пък смятат, че техният регион вече е влязъл в рецесия.

Настроенията сред бизнес лидерите по отношение на икономическите перспективи са все по-песимистични, на фона на агресивните планове за повишаване на лихвените проценти от страна на централните банки, които се опитват да потушат рекордната инфлация.

В САЩ Федералният резерв повиши лихвените проценти с 0.75% миналата седмица, което е най-голямото увеличение от 1994 година насам.

Икономистите от Bank of America Global Research намалиха прогнозата си за растежа в САЩ и вече виждат 40% шанс за рецесия през следващата година.

Задават ли се тежки времена за инвестиционните банки? Намаляващият брой на публичните предлагания, сривът в цените на акциите и забавянето на глобалния икономически растеж влошават перспективите за приходите на глобалните инвестиционни банки


Междувременно стратезите на JPMorgan заявиха, че спадът на широкия борсов индекс S&P 500 предполага 85% шанс за рецесия. По-рано тази седмица S&P 500 навлезе в мечи пазар.

Много от изпълнителните директори в САЩ вече посочиха, че се подготвят за забавяне на икономиката още преди последния ход на Фед.

През последните седмици няколко водещи бизнес лидери, включително главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън и шефът на Tesla Илон Мъск, изразиха загриженост относно икономическите перспективи и дори взеха мерки, за да се подготвят за предстоящите трудни времена.

Позовавайки се на подготовката за очаквания икономически спад, крипто платформата Coinbase съкрати 18% от персонала си тази седмица. Подобни съкращения имаше и в сектора на недвижимите имоти, където все повече компании се подготвят за спад на жилищния пазар в резултат на рязкото покачване на лихвите по ипотечните кредити.