В страната има 3.7 млн. жилища, от които 96.5% са частни. 65% са в градовете и са предимно кооперации. Голяма част от жилищата са строени между 60-80-те години и са с ниска енергийна ефективност. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев на конференция, посветена на "зеленото" строителство.

Общият брой на кооперациите е около 80 000, в които има 700 000 жилища.

Панелните жилища, които се нуждаят от сериозно обновяване, са с площ от 53 млн. квадратни метра и в тях живеят 2.7 млн. български граждани, добави министърът.

За квадратен метър са нужни около 150 лева за саниране. Средства се търсят по линия на Оперативна програма "Регионално развитие", припомни Плевнелиев. Той съобщи, че към момента са сключени договори за проекти на стойност 400 млн. лева.

По разчети на министерството около 4 млрд. евро ще са нужни на България, за да реши проблемът с енергийната ефективност на жилищата. Плевнелиев отбеляза, че ако се направят тези инвестиции, икономиите годишно ще са 560 млн. евро от спестявания на енергия между 40 и 60%.

По думите му, сред приоритетите е от 2018 г. всички публични сгради, които ще започнат да се строят, да бъдат с разход на енергия близо до нулата, а от 2020 г. това да бъде възможно и за всички останали сгради.

Междуведомствена работна група подготвя проект за национална сертификационна система за устойчиво строителство.

Ще се направят и промени в действащото законодателство, за да се въведат изискванията и стандартите за подобно строителство.

Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик каза по време на форума, че България може да бъде водеща в "зеленото" строителство, за което обаче са необходими активни действия. Бизнесът трябва да реши дали е готов да инвестира 2 или 3 на сто повече в строителството на една сграда, така че тя да стане енергоефективна. Посланикът припомни, че подобни инвестиции са възвръщаеми.