Хроничната пренаселеност на някои от любимите места за туризъм в Европа заформя гневен протест в местните – от любезно приканване до графити Go Home и дори физическо сплашване.

В южната част на Европа, от задушните булеварди на Барселона на Гауди до кралските круизни линии, които свалят пътниците в хърватския средновековен Дубровник, жителите се оплакват, че рязкото увеличение на туризма прави живота им ужасен.

Реакцията им предизвика притеснения за развитието на туризма, който е един от главните икономически двигатели и накара властите да действат.

Рим възнамерява да ограничи броя на посетителите до части на Вечния град, като фонтана "Треви". Дубровник планира да ограничи круизните кораби, а Барселона - нов туристически данък.

Във Венеция миналия месец жителите минаха през тълпа посетители, за да протестират срещу неконтролируемия туризъм. Те го направиха зад мотото: "Моето бъдеще е Венеция".

Младежките активисти планират подобен протест в Сан Себастиан, Северна Испания, по-късно този месец.

В Барселона, където гневът се разраства от известно време, някои графити са се превърнали в заплаха. Лозунг с черен силует с червена цел на главата гласи: "Защо го наричат туристически сезон, ако не можем да го застреляме?"

Тази седмица испанският премиер Мариано Рахой се намеси, след като антитуристическият гняв прерасна във физически. Появи се видеоклип с маскирани активисти, които хвърлят конфети към туристи в ресторант в Палма де Майорка.

Рахой описа активистите като "екстремисти, които се противопоставят на здравия разум", тъй като туризмът съставлява 12% от икономиката на Испания.

Подобни видеоклипове бяха пуснати и под мотото "Туризмът убива кварталите". В едно от тях няколко лица с качулки спират туристически автобус в Барселона, пукайки гумите и пръскат със спрей предното стъкло.

Инвазия

Туризмът в Южна Европа се е увеличил през последните две години, отчасти и заради сигурността и страха спрямо някои доскоро търсени средиземноморски дестинации, като Тунис, Египет и Турция.

Посетителите в Испания са се увеличили с 12% през първата половина на 2017 г. - на 36.4 милиона. Барселона посреща най-малко 11 милиона посетители годишно и планира нов данък, който ще се отрази на круизните кораби: 65 евроцента за всеки посетител, пребиваващ по-малко от 12 часа.

Само за миналата година в Барселона са акостирали около 750 круизни кораби.

Пристигащите в Италия туристи са нараснали с 1% през 2016 г., до почти 56 млн., а през първата половина на 2017 г. хотелските резервации са се увеличили с 4.8%. В периода от 2009 г. до 2015 г. чуждестранните посетители на Рим, Флоренция и Венеция са нараснали с 31.5%.

Постоянният гняв на местните кара италианските власти да пазят по-внимателно туристите със специални патрули в историческия център на Рим и глоби за хора, които се плискат във фонтаните.

За първи път в историята на града властите във Венеция експериментираха с ограничаването на достъпа до определени райони по време на фестивала. Сред предложенията са достъп до площад "Сан Марко" с билет, който да се увеличи през лятото, но местните и властите са против това.

"Градът напълно е загубил своята идентичност", каза Анесандро Бресанело, венециански актьор, който се присъедини към гражданската група от 25 април, която иска граници за броя на туристите и по-добро управление на туристическите потоци.

"Всеки трябва да може да дойде тук, но това нашествие създава реални проблеми за венецианците и града и води до безкрайно количество боклук и шум", каза Бресанело.

Властите в Дубровник, на адриатическото крайбрежие на Хърватия, обмислят да вдигнат ограничението за ежедневните посещения на круизни кораби до два от до пет в момента, поради опасения от пренаселеност в града, който е под опеката на ЮНЕСКО за световно наследство.

През юни в един ден тук са дошли над 5 000 туристи от круизни кораби, освен хилядите почиващи по това време в града. ЮНЕСКО дори предупреди, че статутът на Дубровник в световното наследство е изложен на риск.

Разходка през пешеходната зона на стария град, която е 300 метра, може да отнеме 40 минути в пиковия сезон. Местното население в стария град намалява, защото жителите се местят, за да избягат от тълпите, задръстванията и шума.

"Никога повече няма да се случи така, че в един и същи момент в града да дойдат повече от два круизни кораба", заяви наскоро кметът на Дубровник Мато Франкович.

Хърватия, като цяло, отбеляза 10.5% скок на туристите за юли спрямо година по-рано, показват данните от туристическите асоциации.

От своя страна, международната асоциация Cruise Lines заяви, че очаква някои туристически ограничения на места, ангажирани с политиката за устойчив туризъм.

От другите държави Португалия очаква тази година рекордните 27 милиона посетители, а Гърция отбелязва рекорд от 28 милиона, но в нито една от тях не е имало недоволство.

Във Франция също отношенията между туристите и жителите изглеждат добре, въпреки опита на комик да всее смут миналия месец. Той нае самолет, който да лети над плажа Карнон в южната част на Франция, носещ банер с категорично англосаксонска формулировка, в която се иска туристите да се приберат вкъщи.