Alphabet, компанията собственик на Google, си постави доста необичайна цел за частна корпорация – изграждане и управление на собствен град.

Работата по плана за изграждане на град от нулата вече е започнала, стана ясно от думите на ръководителя на звеното за градски иновации на Alphabet, съобщава Financial Times.

Изказването идва като пример как технологиите могат да подобрят качеството на живот и да намалят приноса на градовете за замърсяването на околната среда.

„Искаме да построим нов град, който всъщност да е квартал на град, но достатъчно голям, за да служи като лаборатория за иновации на интегрирана основа.”, казва Дан Доктороф, ръководител на Sidewalk Labs, организацията на Alphabet за градски иновации, по време на разговори с местни неправителствени организации, занимаващи се с градско планиране.

Засега Sidewalk се опитват да намерят град, с който да си партнират за изграждането на тестови площадки за нови транспортни методи, инфраструктура и евентуално нови системи за управление и социална политика, посочва Доктороф.

Той изразява надежда, че този проект може да се превърне в отправна точка за бъдещето и дори да даде пример на други населени места.

„Мисля, че истинските проблеми, с които така или иначе трябва да се сблъскваме като общество, включват използването на данни”, казва експертът.

По думите му проектът на компанията представлява място, където агресивно да се работи по нови политики и методи за разрешаване на проблемите в тесен диалог с обществото и помощ от правителството.

Когато за първи път съоснователят на Alphabet Лари Пейдж представи идея за изграждане на нов град, тя бе подложена на редица критики. Въпреки това компанията не е спирала работата си по този проект, макар и без да вдига много шум.

Търсенето на град-партньор на Sidewalk съвпада с плановете на Amazon за изграждане на втора централа, в която да работят 50 хил. служители. Доктороф критикува исканията на Amazon за данъчни отстъпки, посочвайки, че това може да нарани приходи на градовете. По думите му, за разлика от Amazon, Sidewalk Labs не се бори за „милостиня”.

Доктороф, който е бивш заместник-кмет на Ню Йорк по времето на Майкъл Блумбърг, посочва, че достъпните разходи за населението и неутралността по отношение на въглеродните емисии са два от примерите как се създава подобрение в качеството на живот.

Основаната през 2015 година в Ню Йорк Sidewalk Labs разработва градски технологии, включително проекти за разпространението на безплатен Wi-Fi интернет и подобряване на обществения транспорт.

Доктороф отказва да назове конкретни градове, с които компанията води преговори за изграждането на нов град.

Все пак той сподели, че компанията търси парче земя, на което няма много постройки, защото „има обратна връзка между способността ви да внедрявате иновации и действителното съществуване на хора и сгради”.