Как да се справяме с провалите в живота си
Че кой няма провали през живота си? Не говорим само за професионални. На всеки се случва да сгреши, но след това е важно да си вземем поука и да продължим напред.
Как се справяте с провалите? Защото на думи е лесно. Предлагаме ви 8 техники, с които да неутрализирате негативните емоции и мисли след провал.
1. Използвайте провала като стъпало нагоре
Ако сте предприемач, със сигурност сте се натъкнали на безброй статии и вдъхновяващи цитати, които ви казват, че трябва да приемете провала, да се усмихнете и да държите главата си високо вдигната. С други думи – останете позитивни.
Когато обаче се налага да приключите с даден бизнес, да освободите служители, да си позитивен е последното, което ви идва на ум.
Позитивното мислене няма нищо общо с усмихването и щастието. Всеки, който казва това, е лъжец или луд. Позитивното мислене е начин на учене, на развитие и еволюиране от опита в живота.
Важно е да не позволите на провала да ви „удави“. Нормално е да сте разстроени, но трябва да запомните, че провалът е едно от стъпалата по пътя към успеха.
2. Отхърлете отхвърлянето
За да се справите с отвхърлянето, трябва да поразмишлявате върху миналото. Да го анализирате и проучите. Като компютър след това се рестартирайте. Извадете отхвърлянето от системата.
3. Извадете негативността от системата си
Провалът определено ни изпълва с негативни мисли и емоции. Няма нищо лошо в това. Нормално е. Също толкова нормално е да приемете, че се чувствате така. Прегърнете тъгата, скръбта, гнева. Когато това се случи, ще откриете вратата, през която ще излезете готови за нови постижения.
Не задълбавайте в миналото. Бъдете отворени и искрени за провала си. Намерете подкрепа сред приятелите и роднините. Напишете коментар в блога си, колко много ви боли. Колко много искате нещата да стоят другояче.
Тренирайте. Крещете. Плачете. Изпийте няколко питиета. Направете всичко, което ще ви накара да се почувствате добре. Но не се увличайте. Не оставяйте в това състояние задълго. Дайте си ден-два и продължете напред.
4. Не го приемайте лично
Едно от най-важните неща при провала е да не го приемате лично. Само защото вие сте се провалили, не означава, че самите вие сте провал. С други думи, важно е да отделите провала от личността си. Ако ли не, самочувствието ви сериозно ще бъде наранено.
Ейбрахам Линкълн, Томас Едисън, Албърт Айнщайн, Уолт Дисни, Стивън Спилбърг, Опра – всички те не са приемали и не приемат провала лично.
5. Имайте чувство за хумор
Хуморът е една от най-ефикасните стратегии за справяне с провалите. Това сочат наблюденията на д-р Хоаким Стоебер и д-р Дърк Янсен. Хуморът лекува раните и се бори със страха. Кара човека да се отпусне и да се чувства комфортно. Той намалява стреса и разпространява щастие.
Затова не се страхувайте от това да се смеете – веднага пуснете любимия си комедиен сериал! Позабавлявайте се!
6. Следвайте 24-часовото правило
Не можете да промените миналото. Случило се е и това. Можете обаче да промените бъдещето. Дълбаенето в миналото няма да ви помогне. Затова спрете да го правите и започнете да планирате бъдещето.
Следвайте съвета на легендарния треньор на Маями Долфинс –Дон Шула. „Дайте си 24 часа, за да тържествувате или да скърбите. След тези 24 часа, вече е време да се фокусирате върху следващата игра“.
7. Доверете се на поддържата си система
Независимо дали става дума за съпругата, съпруга, най-добрия приятел, родител, ментор и т.н., жизненоважно е да имате силна поддържата система, когато настане трудно време.
Това са хората, които ще се притекат на помощ. Ще ви ударят рамо и ще ви дадат съвет, в тяхно лице ще откриете вдъхновение.
8. Започнете да работите върху следващия си проект
Знаете ли кое ще държи мислите ви далеч от провала? Далеч от миналото? Упоритата работа.
Вместо да стоите и да безделничете, заемете се с нещо. Следващият ви успех чука на вратата, запретнете ръкави и поемете с пълна газ натам.