Ако опасенията за ръста на световната икономика накарат Фед да изчака в краткосрочен план, за да повиши лихвите, централната банка рискува да изпадне в „капана на Грийспан“ и да допринесе за дългосрочни проблеми на икономиката, според пазарен специалист.

Вижте още: Какво ще стане ако Фед не повиши лихвите?

„Въпросът е дали Фед ще изпадне в капана на Грийспан и ще съсредоточи вниманието си върху това, което се случва в международен план, и не толкова върху това, което се случва в местен“, според Самуел Райнс, икономист в Chilton Capital Management.

Райнс говори за бившия ръководител на Фед – Алън Грийспан, който въведе щатската икономика в ерата на „лесните пари“ и допринесе за пукането на имотния балон в средата на първото десетилетие от новото хилядолетие.

Когато Фед решава относно това кога ще прибегне към повишение на лихвите от нулевите им нива, в много по-голяма степен трябва да се притеснява от ефекта от това да се чака твърде дълго, според Райнс, цитиран от финансовото издание CNBC.

„Бих спорил относно това дали траекторията на повишение на лихвите наистина е от значение“, според Райнс. „Ако отлагането е твърде дълго, то пътят на повишение ще е по-стръмен“, смята икономистът.

Фед най-вероятно ще прибегне до повишение на лихвите с 25 базисни пункта в четвъртък, като едва ли ще повиши отново лихвите до края на годината, според Ури Ландесман, президент на Platinum Partners.

И макар Ландесман да очаква Фед да е относително умерен в коментарите си за бъдещето повишение на лихвите, той не очаква това да доведе до значителен ръст за пазарите.

„Смятам, че моментът е подходящ да се влезе на пазара, предвид на многото лоши новини в момента“, смята Ландесман.

Решението на Фед в четвъртък най-вероятно ще има краткосрочен позитивен ефект върху пазара, но едва ли ръстът ще продължи дълго, смятат повечето пазарни анализатори.