Започва мечият пазар при облигациите?
След дълго и продължително понижение, лихвите по облигациите започнаха да се повишават в световен мащаб. През изминалата седмица лихвите по 10-годишните немски и 10-годишните щатски държавни облигации достигнаха рекордни за тази година стойности, повишавайки се съответно с 85 и 72 базисни пункта.
Вижте още: Класовете активи, които ще ви предпазят при пазарен срив
Вместо да се опитва да променя тренда, ръководителят на ЕЦБ Марио Драги „наля масло в огъня“ на 3 юни, като заяви, че инвеститорите в европейски облигации трябва да очакват по-голяма волатилност в бъдеще - предвид на по-добрите икономически перспективи и опцията за по-висока инфлация.
Анализаторите от Credit Suisse стигат дори по-далеч, като прогнозират няколкогодишен „мечи пазар“ за облигациите.
Повишението на лихвите по европейските дългови книжа до голяма степен е в противовес на нетипичния тренд, в който попаднаха облигациите през последните няколко седмици. Програмата за обратно изкупуване на облигации създаде липса на предлагане и при някои облигации лихвите се понижиха на негативна територия.
Те останаха негативни, въпреки признаците за възстановяване на европейските икономики и подобряване при нивото на инфлацията.
Рязкото повишение в нивата на лихвите по облигациите до голяма степен се приема като връщане към „нормалното“, както и в резултат на очакванията за първото повишение на лихвите от страна на Фед на срещата през тази седмица.
Според анализаторите от Credit Suisse, след продължил 32 години „бичи пазар“ при облигациите, настоящото им понижение е нещо повече от корекция. И причината за тези очаквания е, че инфлацията наистина може да се върне като фактор през следващите години.
Очакванията за инфлация в САЩ са се повишили с 35 базисни пункта, а в Европа с 50 базисни пункта от началото на годината.