Помните ли историята на компанията Adups? Тя събираше данните на потребителите на някои смартфони и ги изпращаше до сървърите си в Китай на всеки 72 часа? Интересна история, нали? Толкова е любопитна, че ни се иска да узнаем повече.

Неприятно е, когато дори самите производители на смартфони не се досещат за поведението на своите продукти.

Всъщност производителите на проследяващи смартфони са повече, отколкото смятахме преди.

Компанията Trustlook, която се занимава с изследвания в областта на безопасното използване на мобилните устройства, публикува списък с търговци, които използват програмни решения на Adups.

Списъкът е обемен, но ни се иска да подчертаем няколко компании - Archos, Lenovo, Gionee, ZTE, Prestigio и DEXP. Техни устройства може да намерите на много места.

Софтуерът от Adups е предназначен за обновяване на различни устройства по въздух. То представлява алтернатива на софтуера на Google, в което по принцип няма проблем.

То обаче се оказва такова, тъй като покрай основната функция на софтуера на Adups, се събират различни данни – информация за оператора, вашите съобщения, позвънявания, контакти и т.н. – всички те се изпращат до сървър в Китай на всеки 72 часа.

Първоначално софтуерът за събиране на данни е бил предназначен за китайския пазар на смартфони. Той помага на производителя по-добре да опознае своята аудитория и потребностите й.

В наши дни това нищо не означава, тъй като съществува пример, като американската компания BLU, която разпространява смартфони извън границите на Китай.

Компанията не е подозирала, че телефоните следят потребителите й. В неведение могат да бъдат и други производители на смартфони.

Категорично не знаем какви са мащабите на проследяването. Lenovo продава телефони в цял свят. MediaTek също използва софтуер от Adups.

Предлагаме списък на компаниите, които използват програми на Adups. Това обаче не означава категорично, че всички техни продукти ще изпращат данните ви в Китай. Струва си да имате едно наум все пак...