Два вируса крадат профили във Facebook
Обикновено кражбата на Facebook профил върви заедно с разбиването на пощата. Два компютърни вируса се използват за извършването на набиращото сила престъпление - кражба на виртуална самоличност във Facebook. Единият зловреден код е от типа „спай уеър” (шпионски от английски – б.а.). Той претърсва PC-то за всякакви лични данни, пароли и информация за кредитни карти, след което препраща данните на сървър, контролиран от хакерите.
Другото проникване е от вида „брут форс атак”. При него софтуер обобщава наличната публична информацията за потребителя в интернет, като име на куче или приятелка, след което с помощта на речник за най-често използваните пароли я пробва с милиони комбинации да влезе в профила, съобщиха специалисти по киберсигурност пред в. „Монитор”.
През последните месеци все повече потребители се оплакват, че самоличността им в социалната мрежа е била открадната. Само преди 3 седмици с профилите си се разделиха и голяма част от чиновниците в общинската администрация в Божурище, както и десетки жители на градчето край София, а крадците започнаха да публикуват позоряща за жертвите информация
Според разследващите двата вируса не са направени специално за разбиване на Facebook- профили, но единият от тях успява да прихване паролата за електронната поща на потребителя, която се използва за вписване в социалната мрежа. Обикновено зловредният код от първия тип се инсталира в компютъра след посещаване на сайтове за порноклипове или безплатна музика и софтуер.
„Зарибяват, като пуснат заглавие на някоя хитова песен и подканят потребителя да я свали безплатно. По същия начин пускат и обяви за последните версии на програми”, обясниха специалисти. С кликването на линка се вкарва и зловредният код.
„Вирусът може да бъде засечен от антивирусната програма, но това става само ако тя е лицензирана. У нас повечето потребители предпочитат да си ги свалят безплатно и не са защитени от подобни атаки” коментираха специалисти.
Данните на разследващите сочат, че около 60% от кражбите на профили са дело на ревниви половинки, любовници или бивши вече гаджета.
Целта е да следят кореспонденцията на партньора или да му направят мръсно след раздяла.
Затова доста често след кражба на профила започват да правят вулгарни изявления от името на жертвата”, коментираха разследващи. Полицейският анализ у нас показва, че голям процент от атаките се прави от т.нар. „спортисти”.
„Това е наше определение, което сме им дали, защото го правят просто за спорта. Искат да напакостят без причина, сигурно се забавляват по този начин. Освен това доста тийнейджъри също се доказват по този начин”, разясниха още разследващи. Полицейската практика показва, че преди да се разбие Facebookа, се краде паролата за електронната поща.
„Има един определен портал за имейли, който се преодолява елементарно – може би всеки десети имейл там е хакнат. Стигнат ли до паролата ви там, разбиването на профила ви в социалната мрежа е въпрос на няколко минути”, допълниха специалистите.