Прокурори и SEC разследват Tesla по таен проект, свързан с къща за Мъск
Федералните прокурори на Манхатън разследват Tesla за използване на средства на компанията за таен проект, описан вътрешно като стъклена къща за главния изпълнителен директор Илон Мъск, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници.
Прокуратурата за южния окръг на Ню Йорк е потърсила информация за личните възнаграждения, изплатени на Мъск, колко е похарчила Tesla за проекта по изграждането на просторна стъклена конструкция в района на Остин, Тексас, както и какво е нейното предназначение.
Още през юли WSJ съобщи, че членовете на борда на Tesla са разследвали дали с ресурсите на компанията е било злоупотребено в рамките на известния вътрешно Project 42, и дали Мъск е участвал лично. Резултатът от вътрешното разследване на Tesla не е ясен, посочва изданието.
Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) също е започнала разследване на Project 42 и търси подобна информация от компанията, казват източниците на изданието.
Разследванията на двата органа са в начален етап и може да не доведат до официални обвинения в неправомерни действия.
Tesla не е отговорила на искания за коментар относно този или предишните материали на WSJ за Project 42. Говорителите на SEC и прокуратурата на САЩ в Манхатън също са отказали коментар.
Според плановете въпросната стъклена сграда трябва да бъде издигната близо до централата на автомобилния производител в района на Остин, пише още WSJ. В един момент сградата е представена във формата на усукан шестоъгълник. Други изображения показват обширна стъклена кутия.
Адвокатите и членовете на борда на Tesla са обърнали внимание на проекта, след като служители изразяват тревога как компанията планира да похарчи милиони долари за специално стъкло, което е поръчала.
Не е ясно на какъв етап е проектът и дали стъклото някога е било доставено на Tesla, отбелязва WSJ.
Изданието припомня, че Илон Мъск инвестира сериозно в Тексас през последните години, като премести централата на Tesla там. Той се оплака от правилата на Калифорния, наричайки го щата на „свръхрегулациите, свръхданъчното облагане и съдебните битки“. Тексас предлага данъчни облекчения за най-богатия човек в света: За разлика от Калифорния, щатът не облага индивидуалните доходи или капиталовите печалби.
Илон Мъск и служители на неговите компании описаха и утопична визия за огромен проект по поречието на река Колорадо, съобщи The Wall Street Journal по-рано тази година.
Правилата на SEC изискват публичните компании да разкриват транзакции над $120 000, в които свързано лице, като например изпълнителен директор, има съществен интерес.
Правилата също така изискват всички привилегии или други лични облаги на стойност над $10 000, изплатени на служители от висшия мениджмънт, да бъдат оповестявани пред инвеститорите. През последните години SEC заведе поредица от граждански съдебни дела срещу публични компании, включително Hilton Worldwide, заради неотчитане на възнаграждения, дадени на изпълнителни директори или други служители.
Министерството на правосъдието и SEC също така започнаха разследване дали Tesla е подвела клиенти и инвеститори относно работата на своята усъвършенствана система за подпомагане на водача, известна като автопилот.
Федералните прокурори са потърсили и информация за пробега на електрическите превозни средства на Tesla след като през юли Reuters съобщи, че компанията е завишила прогнозираното разстояние, което нейните превозни средства могат да изминат с едно зареждане на батерията.