По време на своя реч в лондонската централа на медийната група Bloomberg от миналия месец финансовият министър на Великобритания Джереми Хънт посочи страната като "следващата Силициева долина в света". Той също така даде пример с Revolut, като определи компанията за "блестящ" успех на местната ИТ индустрия.

По думите му правителството е готово да подкрепя иновативни организации като нея "докрай" и за да потвърди ангажимента си, в крайна сметка се снима с 38-годишния съосновател на финтех компанията Николай Сторонски, припомня The Guardian.

За Сторонски и неговия бързо развиващ се бизнес амбициите на британското правителство в областта на технологиите могат да решат много проблеми, посочва изданието. Предприеммачът описва Revolut като "Amazon на банкирането", тъй като приложението предлага всичко - от платежни карти до застраховки за почивка и търговия с криптовалути.

Всичко, освен заеми и депозитни услуги за клиенти от Обединеното кралство, акцентират от The Guardian и посочват, че вече повече от две години Revolut не може да получи одобрение за лиценз от финансовия регулатор на Обединеното кралство.

Revolut, която през 2021 г. временно изпревари NatWest (National Westminster Bank) по пазарна оценка (33 млрд. долара), все още не успява да убеди регулаторите - най-вече Комисията за финансово поведение (FCA), че трябва да ѝ бъде гласувано доверие да държи депозити и да отпуска заеми на потребители. С оглед на изявените от британския финансов министър амбиции се очаква това да се промени, но все още няма официална информация в тази посока, посочват от The Guardian и разказват пътя на приложението от стартъп до суперплатформа.

Revolut променя изцяло „лошата“ си корпоративна култураНа служителите на компанията ще бъде обявено, че те трябва да бъдат
Възходът на суперприложението

Revolut се определя като "финансово суперприложение без граници", което предлага много от услугите, които доскоро предлагаха единствено банките. Получаването на лиценз обаче би превърнало платформата от посредник между потребителите и лицензираните банки в краен доставчик на финансови услуги на територията на Обединеното кралство, което съответно може да държи и гарантира депозити на клиенти, както и да предлага заеми.

И двете дейности са доходоносни - банките печелят пари, като инвестират депозитите на клиентите си, за да генерират приходи, или като отпускат парични заеми на други клиенти срещу заплащане. И то от стотици години.

Сторонски, бивш търговец на деривати в Credit Suisse и Lehman Brothers, основава Revolut в Лондон през 2015 г. Услугата стартира като предплатена карта, предлагаща безплатна обмяна на валута, само за да може да се превърна във финансова компания с над 6000 служители, обслужваща 27 млн. клиенти в 37 държави с повече от 50 продукта и услуги, припомня изданието.

Освен парични преводи тя предлага наемане на жилища, услуги от типа "купи сега - плати по-късно", както и такива за предварително получаване на месечната заплата.

Сред високопоставените инвеститори в компанията личат имената на японската SoftBank и Tiger Global, чиято подкрепа през 2021 г. превърна Revolut в най-ценната технологична група в Обединеното кралство, а Сторонски - в милиардер.

И всичко това идва на фона на факта, че компанията все още не е успяла да отчете печалба. За последно тя отчете загуба от 208 млн. паунда през 2020 г., въпреки че приходите ѝ нараснаха с 34% и достигнаха до 222 млн. паунда.

Ръководството на компанията има планове за излизане на борсата, което превръща банковия лиценз в особено важен за организацията, тъй като той би ѝ помогнал да получи много по-висока оценка, обръщат внимание от The Guardian.

Изданието цитира Филип Пае, доцент по право и финансово регулиране в Лондонското училище по икономика, който посочва: "Очевидно е, че те могат да продължат да правят сегашния си бизнес много успешно - да придобиват все повече и повече клиенти, да мащабират и мащабират. Това е чудесно. Но банковият лиценз им позволява достъп до друго ниво на правене на бизнес. То е по-печелившо и можете да правите същите неща като, да речем, JP Morgan."

Но много анализатори смятат, че предпазливостта на надзорните органи спрямо Revolut е разумна. Компанията се сблъска с много и разнопосочни проблеми през годините - от забавено подаване на отчети и нарушения на нормативната уредба на ЕС до руски връзки на Сторонски и агресивна работна среда, за която се твърди, че е довела до напускането на някои ключови служители на компанията, припомня още The Guardian.

4 тенденции, които ще променят банковия сектор през следващите 10 годиниГлобалният пазар на финтех-като-услуга ще нарасне с около 949 млрд. долара до 2028 г., което поставя нови въпросителни пред традиционните банки
От проблеми с корпоративната култура до нерегламентирани връзки в Русия

Един от аспектите, в които компанията имаше скорошни проблеми, е свързан с агресивната корпоративна среда.

Revolut изгуби множество ключови служители, които впоследствие се обърнаха към различни медии и разкриха за проблемите с културата на организацията. Средата в компанията дори беше определена като “токсична”, а като основен виновник за това е посочен нейния съосновател - Ник Сторонски.

Revolut отчасти призна, че тези обвинения имат почва и дори предприе действия в посока подобряване на корпоративната си култура. Засега само на хартия.

Счетоводните забавяния също са час от списъка с прегрешения на финтех компанията. Revolut получи лиценза си за банкова дейност в ЕС през 2018 г. в Литва, но малко след това става обект на две парламентарни разследвания заради връзките си с Русия и е санкционирана за регулаторни пропуски, нарушения на сигурността на данните и непредставяне на финансови отчети в регламентираните срокове.

Именно връзките на Сторонски в Русия са и един от основните проблеми за британските регулатори. Той емигрира във Великобритания през 2004 г., едва 20-годишен, и в крайна сметка получава британско гражданство. Въпреки това западните разузнавателни служби и британските правоприлагащи органи имат сериозни притеснения, тъй като бащата на предприемача, който също се казва Николай Сторонски, заема високопоставен пост в руския държавен газов гигант "Газпром".

През октомври миналата година, Киев насочи западните санкции към него, заявявайки, че Сторонски-старши е "отговорен за материалната и финансовата подкрепа на действия, които подкопават или заплашват териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна".

Сторонски-младши отрича каквато и да е връзка с Кремъл и твърди, че опасенията за работата на баща му са "малко смешни", като се има предвид, че той е "на практика професор" и инженер в компания, в която работят половин милион души в Русия, припомня The Guardian.

Въпреки тези притеснения, обяснява в заключение изданието, има слухове, че одобрението на Revolut за банков лиценз може да бъде издадено буквално до седмици, като се позовава на високопоставен служител на FCA, поискал анонимност.