Ще укротят ли Мъск наказанията, наложени от щатските регулатори?
Крилата на милиардера Илон Мъск бяха подрязани, но действията на щатските регулатори срещу Tesla едва ли ще променят поведението на предприемача и ще дадат повече власт в ръцете на Борда на директорите на компанията, предупреждават експерти, пише Financial Times.
Изпълнителният директор на Tesla ще трябва да плати глоба в размер на 20 млн. долара, както и да се отегли от поста председател на Управителния съвет за срок от 3 години, обявиха през уикенда от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC).
Освен това Мъск ще трябва да съгласува всички бъдещи публикации в Twitter, свръзани с капиталовия пазар за проверка, преди да ги публикува.
Въпреки намесата на SEC, милиардерът ще остане на поста изпълнителен директор на компанията за електрически автомобили, като ще продължи да държи 22% от капиталата на дружеството. Мъск ще играе и ключова роля в назначаването на временен председател, който да поема ролята, докато той изтърпява наказанието си от 3 години.
Според споразумението със SEC, Tesla ще има задължението да назначи още двама директори в компанията, което обаче, според експерти, едва ли ще промени нещо в системата за взимане на решения на производителя на електрически коли.
До всичко това се стигна след серия от противоречиви изяви на Илон Мъск, като повод за действията на регулатора е публикация в Twitter, в която милиардерът заявява, че ще свали Tesla от борсата, като изкупи обратно акции на цена от 420 долара, за което е осигурил финансиране.
„Изглежда той е дръзка и импулсивна личност. Така че ще си продължи да си бъде дързък и импулсивен”, казва Джон Кофи, професор в Юридическия факултет на Columbia University.
„Изненадан съм, че SEC не направиха повече”, смята и Чарлз Елсън, професор по корпоративно управление в University of Delaware. „Мислех, че ще го отстранят от борда”, добавя той.
Така, въпреки действията на регулаторите, експертите са скептични, че това ще има някакъв ефект върху нрава на Мъск, който в началото на август обяви онлайн, че е близо до обратно изкупуване на акции за 70 млрд. долара с цел сваляне на Tesla от борсата.
Той е показал „слаба способност да признава грешките си”, казва Елсън, предполагайки, че е малко вероятно Мъск да промени поведението си.
През миналия четвъртък шефът на Tesla първоначално отказа да се съобрази с решението на SEC, което изтри моментално 14% от стойността на компанията през следващия ден. Впоследствие нещата се развиха скоростно в обратна посока и SEC стигна до споразумение с компания, която, от своя страна, обяви, че застава изцяло зад изпълнителния си директор.
„Продължаваме да имаме Борд на директорите, който е слаб и пасивен”, казва Кофи. „Дори по време на тази криза те липсваха в действието”, добавя той.
Братът на Мъск - Кимбъл, също има място в Борда на директорите, както и някои от ранните инвеститори в компания, сред които е Джеймс Мърдок – близък приятел на Илон Мъск.
Мъск: Изминалата година бе най-трудната в кариерата миМъск даде емоционално интервю
Директорите на Tesla често нямат адекватни реакции при действията на Мъск, като това бе особено видимо преди 2 години, когато той направи така, че компанията да придобие SolarCity – фирма, в която самият той е замесен.
„Бордът прави това, което им е казано да правят”, коментира на времето неназован високопоставен директор. „Не е ясно дали бордът или независим председател може да контролира Мъск, така че той да стои далеч от неприятности”, казва Карл Тобиас, професор по право в University of Richmond.
„Една от възможностите е това действие да е предупреждение и ако Мъск или Tesla не се подобрят, SEC да приложи законите, свързани с търговията с ценни книжа по- стриктно следващия път”, добавя той.
По силата на споразумението със SEC, Мъск трябва да се отегли от позицията председател в срок от 45 дни, като този срок може да бъде удължен, ако той поиска, давайки доста време на компанията да намери адекватен заместник.
Изискването на SEC публикациите в Twitter да се съгласуват с борда е доста необичайна санкция, която трудно може да бъде сравнена с наказания, издавани в миналото.
Кофи изразява разочарование, че SEC не са наложили по-суров контрол на активността на Мъск в социалните мрежи. „Това е човек, който има трудности да разделя фактите от фантазията”, казва той. „Той има нужда от надзора на някой възрастен”, добавя той.
Въпреки съмненията относно ефективността на мерките, наложени от регулатора, все пак някои експерти признават, че може би е било добре SEC да не реагира по-агресивно и да изтласка Мъск изцяло от компанията.
В необичайно публично обяснение на ситуацията, председателят на SEC Дажй Клейтън коментира, че регулаторът е спрял с по-нататъчните си действия, тъй като не е искал да навреди допълнително на акционерите на Tesla.
Тази развръзка обаче не решава изцяло проблемите на Мъск. Той все още е разследван от Министерството на правосъдието на САЩ, което може да му навлече и по-солени глоби в бъдеще.
Компанията и Мъск освен това са изправени пред граждански дела от акционери, които се чувстват ощетени от действията на Мъск. Книжата на Tesla са загубили 15 млрд. долара от стойността си, откакто се разиграва драмата с поведението на милиардера.