Защо Google има три класа акции
В случай че някога сте имали интерес към инвестиции в Google, която понастоящем е втората най-скъпа публична компания в САЩ (бел. ред. след Apple), не може да не ви е направил впечатление следния факт – търсачката има три класа акции.
Каква е разликата между тях и към кои да се насочим, при положение че искаме да купим или продадем (скъсим) акциите на Google?
Днес на Nasdaq се търгуват акции от клас А и клас С. Техните символи са GOOGL и GOOG. Първите са с цена от 1044 долара към момента, а вторите – 1056 долара.
Емисията от акции от клас В не се търгува на борсата, тъй като е собственост на основателите на компанията Брин, Пейдж, а също Ерик Шмидт и други от директорите.
Защо Google има няколко класа акции? Краткият отговор е – сплит на акциите през 2014 г., с което Сергей Брин и Лари Пейдж се стремят да запазят контрол върху компания възможно най-дълго време, а по-дългият можете да научите в следващите редове.
Класови неравенства
През април 2014 г. Google осъществи сплит на акциите си и именно тогава се създават акциите с клас А и С. По този начин броят на акциите се удвои, а цената падна на половина.
Има, разбира се, една голяма разлика. Акциите от клас А дават 1 глас в общото събрание на акционерите, акциите от клас С са без глас, а тези от клас В, които не се търгуват на борсата – 10 гласа.
Или иначе казано – всеки, който е притежавал акции преди сплита, е получил същият брой акции от клас С. Но както бе посочено по-рано – те са без право на глас.
Днес Google има издадени 298.3 млн. акции от клас А и 47 млн. акции от клас В. Това обаче означава, че книжата от клас В имат право на 470 млн. гласа в общото събрание, което е 61% от всички права на глас.
Тъй че, при положение че искате да имате глас в общото събрание на Google – купете си акции от клас А. Те се търгуват на малко по-висока цена, което би трябвало да ни покаже, че инвеститорите отдават значение и на този факт.
Разликата не е голяма, в повечето случаи – около 2%, но трябва също така да се има предвид, че Google ще продължи да издава акции от клас С, с които да финансира придобиванията си, а също и да възнаграждава служителите си.
Именно този факт може би ще ни даде отговор и на друг въпрос – дали акциите от клас С ще продължат да се търгуват с подобна малка разлика от клас А, или тя значитено ще се увеличи при новите увеличения на капитала.
Факт е обаче, че Google обяви преди време, че ще компенсира притежателите на акции от клас С, при положение че цената им е с над 1% по-ниска от акциите от клас А.
Къде обаче остават акциите от клас В и защо те са толкова важни?
Брин и Пейдж притежаваха 52 млн. акции от клас В към март 2015 г., когато бе създадена холдинговата структура, наречена Alphabet, която днес притежава всички бизнеси, включително и Google, пише Investopedia.
Месец по-късно стана ясно, че Брин е конвертирал 48 998 акции от клас В в акции от клас А, които възнамерява да продаде през следващите месеци и години. Това намали гласовете му в общото събрание на компанията и днес Лари Пейдж е с по-голямо влияение от двамата.
Целта на акциите от клас В, или иначе казано издаването на акции от няколко класа, се прави, за да могат Пейдж и Брин да контролират развитието на Google и в следващите години. Голяма част от капитала на компанията се търгува на борсата, но идеята и на двамата е, че те самите желаят да продължат да управляват.
Част от инвеститорите в големите технологични компании са съгласни с този факт, тъй като Google, по подобие на Apple, в предходните години, а също и Facebook, зависят както от основателите си, така и от изпълнителните си директори.
Не всички инвеститори обаче са толкова оптимистични и доброжелателни, тъй като Google хвърля днес милиарди долари в новите си разработки и по този начин се отдалечава, а според други диверсифицира от основния си бизнес, които носи над 90% от приходите му днес, а също и благодарение на които се гради репутацията му.
Днес състоянието на Лари Пейдж се оценява на 52.2 млрд. долара, докато Сергей Брин има 50.8 млрд. долара. Това им отрежда деветата и десета позиция сред най-богатите хора в света.