Следващата индустрия, в която Google и Amazon ще навлязат ударно
Технологичните гиганти Google и Amazon се очаква да поставят под конкурентен натиск традиционните банки в сферата на кредитирането на малкия бизнес, твърди един от членовете на кабинета на бившия президент на САЩ Барак Обама.
Карън Милс, която отговаряше за малкия бизнес в администрацията на Обама, сподели пред CNBC, че технологичните гиганти вероятно ще се опитат да преобърнат пазара и да нанесат удар на установените вече банки.
"Мисля, че те ще доминират на пазара и това е следващата фаза, която се задава," заяви Милс по време на финтех конференцията LendIt Europe в Лондон.
"Въпросът обаче е под каква форма ще се случи това и в каква регулаторна рамка?"
По-рано през годината от Amazon обявиха, че са кредитирали малкия бизнес с над 1 млрд. долара през сайта, отпускайки заеми на търговци, които целят разширяване на бизнеса си.
Отпусканите онлайн бизнес кредити се превръщат в приоритет за редица финтех компании. Щатският дигитален кредитор Lending Club, например, позволява на инвеститори да отпускат кредити директно на малки и средни предприятия.
"От щатска, а и от глобална гледна точка, банките ще се върнат с пълна сила, в това число Barclays и други, а тогава, освен всичко друго, ще имаме и осезателното присъстие на играчи от типа на Amazon," казва Милс пред CNBC.
"Amazon дадоха ясни индикации, че ще осигуряват финансиране най-малкото за своите търговци, които познават. И това е много умно."
Бившият политик, която сега е част от Харвардския университет, казва, че "компаниите, които събират и обработват голямо количество от данни в ерата на изкуствения интелект ", като Google, също така ще имат комнкурентно предимство.
"Ако помислите за това какво знае Amazon за своите търговци, и след това какво знае Google за всички, които купуват или продават през платформата й, тогава можете да си представи свят, в който те имат много повече информация - както от страната на кредитирането, така и за самия малък бизнес."
Регулаторна среда
Коментарите на Милс идват на фона на дискусиите около финансовите регулации за финтех компаниите.
В САЩ се разразиха дебати по отношение на това дали федералното правителство трябва да даде на технологичните компании специални права за банкиране, които им позволяват да се конкурират с банките в страната.
Според Милс в момента има едно преплитане измежду множество финансови регулатори, в това число Федералния резерв, Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) и щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC). Според нея обаче понастоящен надзорът на кредитиращите малкия бизнес не е особено голям.
Според Милс традиционните банки и финтех компаниите в момента се страхуват, че интернет гигантите може да влязат на техния пазар.
"Ако разгледате йерархията от нужди на компаниите от малкия бизнес, те имат нужда от кеш, средства, време и повече продажби," казва тя.
"Представете си сега, че имате пазарен играч, който може да осигури ефективна система, която им дава възможност да вършат цялата си работа, да имат достъп до капитали и нещо, което повишава продажбите им? Сега можете да видите как този играч печели в конкуренцията с традиционните банки и дори с финтех компаниите."