Завръщането в офисите e труден процес за световните финансови центрове
Връщането на служителите в офисите след пандемията от COVID-19 може да се окаже доста по-бавен и по-труден процес от очакваното, пише Bloomberg.
Големите финансови центрове по света вече започват да разхлабват противоепидемичните мерки, но въпреки това служителите на компаниите не бързат да се връщат на обичайните си работни места.
Заетостта на офисите в Лондон, Ню Йорк и Сан Франциско все още е 50% по-ниска от нивата преди пандемията.
Във Франкфурт, Сингапур и Хонконг ситуацията е подобна, тъй като мерките, наложени за ограничаване на разпространението на коронавируса, до голяма степен промениха ежедневните навици на хората.
Интензитетът на пандемията обаче започва видимо да намалява, особено в развитите държави, а много компании - от технологичните гиганти като Apple до финансовите корпорации като JP Morgan Chase, вече търсят начини да върнат служителите си обратно в офисите.
Този процес е важен както за тяхната корпоративна култура, така и за подобряване на ефективността на вътрешните комуникации, които пострадаха сериозно след година и половина разговори във видеоплатформите, пише изданието.
Процесът обаче е сложен и не винаги зависи само от желанието на работодателите. След ключовите външни фактори, разбира се, е скоростта на ваксинациите и разпространението на новите варианти на COVID-19. За преминаването на хората към обичаен работен ритъм обаче са важни и други неща, като достъпът до градски транспорт или работата на училищата и детските градини.
Във Франкфурт, например, баровете, кафенетата и парковете вече се радват на посещаемост, близка до тази от преди пандемията. Финансовият квартал на града обаче остава призрачно пуст и само отделни служители се мяркат в офис сградите.
Федералното правителство в Германия удължи противоепидемичните мерки, според които служителите, чиято работа не е от първостепенна важност, трябва да продължат да работят от вкъщи поне до края на юни.
Данните на Google, които следят мобилността на потребителите, показва, че трафикът в офисите е със 17% надолу спрямо времето отпреди пандемията, а на летището във Франкфурт - едно от най-натоварените в Европа, пътникопотокът е с 50% по-нисък.
Едно от възможните обяснения е свързано с ниските темпове на ваксинация не само в Германия, но в Европейския съюз като цяло. Във Франкфурт едва 25% от населението е напълно ваксинирано. Новите случаи на COVID-19 в страната обаче намаляват, което означава, че финансовият център на града скоро може да започне да се връща към обичайното си темпо.
В Лондон трафикът по улиците, в градския транспорт и в офисите е по-близо до пълното си възстановяване. Новият вариант на коронавируса обаче, известен като "делта", осуети плановете на правителството за пълно облекчаване на противоепидемичните мерки. То трябваше да стане факт на 21 юни, но кабинетът на Борис Джонсън взе решение за известно удължаване на мерките.
Притесненията се споделят и от служителите, като по данни на Британската търговска и индустриална камара по-голямата част от хората отчитат именно риска от заразяване като основна пречка пред завръщането в офиса.
За разлика от Европа и Великобритания, в Хонконг повечето служители вече са се завърнали на обичайните си работни места. Дали обаче ще се задържат там за по-дълго време зависи най-вече от усилията на правителството да убеди повече хора да се ваксинират.
Дневният ръст на новите случаи на COVID-19 в автономния регион е почти нулев вече седмици наред. Трафикът в метрото достига 73% от равнищата, на които е бил по същото време през 2019 г.
Но делът на ваксинираните в Хонконг остава сравнително нисък - малко над 18%, независимо от факта, че предлагането на ваксини е напълно достатъчно, за да обхване всички пълнолетни граждани. Отказът от ваксинация се обяснява с всеобщото недоверие на местните към правителството в Пекин.
Сингапур пък е доказателство за това, че завръщането в офисите след пандемията от COVID-19 няма да е нито лесен, нито еднопосочен процес, пише още Bloomberg. След като в началото на тази година островната държава беше достигнала почти нулеви нива на разпространение на коронавируса, през май противоепидемичните мерки бяха възстановени заради рязкото увеличение на случаите в отделни райони.
В резултат на това заетостта на офисите през май се срина с 23% спрямо нивата от април, по данни на консултантската компания Knight Frank. В същото време компаниите в страната прилагат гъвкави работни взаимоотношения със своите служители, които им позволяват да работят от вкъщи през повечето време. Офисите пустеят, което се отразява и на цените на наемите. За пето поредно тримесечие наемите на офиси от високия сегмент падат, като за първите три месеца на тази година намалението е с 1.2%.
В САЩ офисите на големите корпорации постепенно започват да се "събуждат" след летаргията, предизвикана от пандемията, но и там ситуацията не е много по-различна от тази на други места по света.
В Ню Йорк и компаниите от Уолстрийт, и местните власти призовават гражданите да се завърнат към нормалното си ежедневие. Трафикът в градския транспорт също отчита нарастване, макар че все още е доста по-нисък, в сравнение със средните си исторически нива.
През май трафикът в нюйоркското метро е бил с 53% под нивата отпреди пандемията, а през април - с 63% под тях.
Баровете и ресторантите в центъра на Голямата ябълка също се радват на завръщането на клиентите. В районите, където са съсредоточени офис сградите обаче, например в Манхатън, оживлението не е толкова активно. До средата на юни едва 22% от офис служителите в Ню Йорк са се завърнали на обичайните си работни места.
Предлагането на свободни офиси в Манхатън пък достигна най-високите си нива последните три десетилетия. Общата площ на офисите, които се предлагат за отдаване под наем в момента, достига 2 милиона квадратни метра, което е с 62% повече, отколкото преди пандемията.
Подобни нива не са достигани дори и след терористичния акт от 11 септември 2001 г., отбелязват експертите на имотната компания Savills, цитирани от Bloomberg.
На другия край на страната - в Сан Франциско, улиците също започват да се пълнят с хора. Над 80% от населението на града е получило поне по една доза от ваксините срещу COVID-19, а повечето противоепидемични мерки бяха отменени на 15 юни.
И там обаче повечето офис помещения си стоят празни. Много от технологичните компании, базирани в града, като Salesforce, Airbnb и Twitter, предлагат свободните си помещения под наем. Общата площ на офисите, които се предлагат, достига близо 840 000 квадратни метра - най-високата стойност от 2005 г. насам.
Много от служителите на компаниите продължават да работят от вкъщи, като едва 19% са се завърнали към обичайния си работен режим. Голяма част от тези промени ще се запазят и в дългосрочен план, смятат експертите.
Някои компании, сред които JPMorgan и Morgan Stanley, вече открито призовават своя персонал да започне да си връща старите работни навици. “Ако можете да отидете на ресторант в Ню Йорк, значи можете да дойдете и в офиса. А ние ви искаме в офиса,” заяви миналата седмица изпълнителният директор на Morgan Stanley Джеймс Горман.
Други, като Uber, Apple и Google, планират по-гъвкав подход и постепенно завръщане към нормалните работни навици. Тези компании поставят по-дългосрочни цели за връщането на хората в офисите, тъй като са наясно, че процесът ще отнеме поне няколко месеца, а може би и повече.