Най-големият производител на чипове в Китай планира изграждането на нов завод в Шънджън на стойност 2.35 милиарда долара, съобщава CNBC.

Semiconductor Manufacturing International Corporation и местната власт ще инвестират съвместно в проекта.

Шънджън е един от водещите технологични центрове в Китай. Там са разположени централите на някои от най-големите технологични компании в Поднебесната империя, като Huawei и Tencent.

SMIC пък е един от ключовите играчи в стратегията на Китай да намали своята зависимост от вноса на електронни компоненти и най-вече на микропроцесори. Проблемите на страната се задълбочиха сериозно след разразяването на търговския конфликт със Съединените щати, тъй като Вашингтон наложи ограничения върху износа на технологични компоненти за Китай.

SMIC дори беше включена изрично в черния списък на компаниите, с които американските фирми нямат право да търгуват. Това ограничава и достъпа на компанията до най-новите разработки нейните конкуренти. В момента китайският производител изостава сериозно от тайванската TSMC и южнокорейския гигант Samsung.

Новият завод на компанията в Шънджън ще ѝ позволи да разшири производството на чипове от поколението на 28-нанометровата технология, която обаче вече се счита за технологично остаряла. TSMC и Samsung обаче вече произвеждат процесори с разстояние между транзисторите от едва 5 нанометра. Именно те са в основата на най-модерните смартфони.

В същото време дефицитът на микрочипове на световния пазар създаде проблеми пред редица индустрии, включително и в автопроизводството. Цели заводи бяха принудени да спрат работа поради забавянето в доставките на определени компоненти.

Микрочиповете - ябълка на раздора за половин трилион долараВ днешно време всяка година се произвеждат по около един трилон чипа, или по 128 на всеки жител на планетата

Повечето от тези автомобилни части не се нуждаят от най-модерните и скъпи технологии и SMIC, дори и с остарелите си производствени методи, би могла да запълни част от пазарния недостиг, смятат анализаторите, цитирани от CNBC.

От компанията считат, че съвместната инвестиция с властите в Шънджън ще ѝ позволи да разшири производствените си мощности, както и да подобри финансовите си резултати.

SMIC ще притежава 55-процентов дял в проекта, докато държавният инвестиционен фонд ще държи не повече от 23% от капитала. Останалата част ще бъде в ръцете на частни инвеститори.