10 процъфтяващи градове, построени в пустинята
Градовете са крайъгълен камък на човешката цивилизация.
Те обикновено представляват гъсто населени места с внимателно определени граници.
Докато исторически жителите на градовете съставляват малък процент от цялото човешко население през вековете, днес - благодарение на бързите темпове на урбанизация, повече от половината от световното население обитава градки зони.
Местоположението на тези населени места е особено важно от гледна точка на удобства, достъп до различни ресурси и други.
Така че изглежда, че пустините - тези безплодни места с малко валежи, почти никаква растителност и убийствена жега, са истински антипод на съвременното разбиране за град.
На практика обаче това не е така, тъй като по целия свят има оживени селища, разположени в подобни негостоприемни земи, посочва World Atlas.
Ето 10 примера за пустинни, но процъфтяващи градове:
10. Шарм Ел Шейх
Египетският град Шарм Ел Шейх е разположен в южния край на Синайския полуостров, край бреговете на Червено море. Той е истински притегателен център за туристите заради красивата си природа и целогодишното топло време, което дава безкрайни възможности за гмуркане и практикуване на водни спортове.
9. Санта Фе
Санта Фе е популярно име за град, но в случая говорим за столицата на американския щат Ню Мексико. Това е четвъртият по големина град в щата с население от 84 683 души. Той е постоянно населен още от създаването му през 1610 г., което го прави най-старата столица на щат в цяла Америка.
Той се откроява с отдадеността си на изкуството, като е изпълнен с безброй художествени галерии и инсталации. Предлага забележителни културни преживявания и невероятни музикални изпълнения.
8. Казабланка
Като най-големия град в Мароко, Казабланка може да се похвали с богата архитектура и седмата по големина джамия в света. Според данни от 2019 г. само в градската зона живеят 3.71 милиона души, а населението на Голяма Казабланка достига до над 4.27 милиона души.
Въпреки че не е политическа столица на страната, градът се счита за икономически и бизнес център на Мароко.
7. Багдад
Друг известен пустинен град е Багдад - столицата на Ирак и втория по големина град в арабския свят след Кайро. Разположен по поречието на река Тигър, това е древен град, първоначално основан през 8 век.
Важен културен, търговски и интелектуален център, съвременният Багдад носи много следи от войните в района и че макар да процъфтява в някои отношения, не е много гостоприемно място за живеене.
6. Дубай
Дубай е забележителен пустинен град както заради голямото си население, така и заради невероятно екстравагантните си луксозни сгради и преживявания. Той е разположен на брега на Персийския залив и освен масивните си небостъргачи и луксозни молове, изпълнява ролята на основен транспортен център.
Населението му към 2020 г. възлиза на 3.39 милиона души. Но въпреки светския си вид, градът е известен и със строгите си закони и наказания.
5. Финикс
Финикс е най-населеният град в Аризона, като към 2019 г. го населяват над 1.5 милиона души, което го прави петия най-населен град в САЩ. Произходът му води началото си от 1867 г., когато е земеделска общност, икономиката му до Втората световна война е ръководена от произвоството и търговията със своите земеделски продукти, като памук, говеда и цитрусови плодове.
В този момент високотехнологичните компании започват да населват долината, носейки стабилен темп на растеж на населението.
4. Лима
Лима е столицата и най-големият град на Перу и подобно на останалите градове в тази статия, се намира в пустинен биом. Разположена е в долините на няколко реки, като същевременно има изглед към Тихия океан.
Градът има население от над 9 милиона. Известен е със своите висши учебни заведения, като едно от тях - Националният университет на Сан Маркос, съществува и работи непрекъснато от основаването си през 1551 г. Градът се счита за основен център на страната в области, като политика, култура и финанси.
3. Техеран
Техеран е друг процъфтяващ град в Близкия изток, известен със своя пустинен климат, както и с голямото си население. Той е столицата на Иран и се гордее с население от 8.7 милиона души.
Най-населените градове в света в древносттаОт Александрия до Рим
2. Кайро
Египетската столица Кайро е най-големият град в арабския свят с метрополия, която има зашеметяващо население от над 30 милиона души. В световен мащаб той се нарежда на шесто място по големина.
Той често се свързва с Древен Египет заради туристическите атракции, разположени в неговите граници, които включват известните пирамиди в Гиза и древния град Мемфис. Освен това има добре утвърдена филмова и музикална индустрия, както и висши учебни заведения.
1. Лас Вегас
На върха на тази класация е златният скъпоценен камък на Невада - Лас Вегас. Това е най-населеният град в щата, известен по цял свят със своите курорти, казина, възможности за пазаруване, изискана кухня, забавления и процъфтяващ нощен живот.