Девет невероятни музея, които ще отворят врати през 2022 г.
T+L събира най-забележителните нови музеи по целия свят, които ще отворят врати за посетители през тази година.
Темите обхващат всичко - от средновековно изкуство до NFT, а дестинациите също са невероятно разнообразни.
От построени от роботи футуристични сфери до подводни скулптурни градини - новите музеи, отварящи през 2022 г., имат какво да предложат на всеки тип пътешественик.
Национален музей, Норвегия
Новият музей Nasjonalmuseet в Норвегия, който трябва да бъде открит на 11 юни, ще се простира на близо 50 хиляди квадратни метра, което го прави най-големия скандинавски музей в света. Грандиозната сграда, проектирана от немските архитекти Kleihues Schuwerk, ще помещава Националната галерия, Музея за съвременно изкуство и Музея на декоративните изкуства и дизайн.
Тя ще предлага прекрасна гледка към площада на кметството и крайбрежната улица на Осло. Повече от 5000 произведения, обхващащи архитектура, дизайн и изкуство, от норвежки и международни художницище бъдат изложени в новата сграда.
Сред забележителните са най-важната картина на Норвегия - „Зимна нощ в планините“ на Харалд Солберг, „Пискът“ на Едвард Мунк и автопортрет на Винсент Ван Гог.
Големият египетски музей, Египет
Египет най-накрая получава своя велик египетски музей (GEM) - 20 години след като е положен първият камък от строежа. Модерната сграда, разположена в Гиза, точно извън Кайро, ще бъде на кратко разстояние с кола от пирамидите и ще заеме мястото на отворения в момента Египетски музей в Кайро.
Дизайнът е замислен от ирландската архитектурна фирма Heneghan Peng и струва около 1 милиард долара. Големият египетски музей ще съхранява около 100 000 древни артефакта, включително хиляди предмети от гробницата на Тутанкамон и масивна 3200-годишна статуя на Рамзес II.
На 500 000 квадратни метра той ще посреща повече от 15 000 посетители на ден, след като отвори врати през ноември 2022 г.
Musée de Cluny, Франция
Изминаха седем години от началото на мащабния ремонт на Националния музей на Средновековието на Франция. Но скоро посетителите отново ще влязат в историческите зали на къщата на абатите от Клюни от 15 век и ще се удивят на 1800-те изложени произведения, които включват предмети от парижката катедрала Нотр Дам и Sainte-Chapelle.
Музеят/археологическият обект има чисто нова приемна сграда. Извършени са обширни ремонти и на готическия параклис и гало-римските бани, датиращи от края на 1 век.
Sydney Modern, Австралия
Макар че технически не е чисто нов музей, разширението към Художествената галерия на Нов Южен Уелс със сигурност ще се превърне в дестинация сама по себе си както благодарение на колекцията си, така и на елегантната нова постройка.
Проектиран от японското студио SANAA, спечелило наградата Pritzker, Sydney Modern ще се състои от няколко взаимосвързани правоъгълни павилиона с изглед към пристанището на Сидни. Новата структура ще добави 16 000 квадратни метра изложбено пространство, за да приеме повече от 2 милиона посетители годишно. Новата сграда ще разполага и с обществена художествена градина и обширни външни пространства.
ReefLine, Маями Бийч
Макар и да не е музей в класическия смисъл на думата, новият ReefLine на Маями със сигурност ще привлече както любителите на изкуството, така и тези на гмуркането. Това е, всъщност, е дълъг 11 км подводен скулптурен парк, построен от известното архитектурно студио OMA.
Той ще включва бетонни модули на около 270 метра от бреговата линия на Маями Бийч. Структурата ще се удвои като изкуствен риф, където ще бъдат показани арт инсталации сред корали и застрашени морски обитатели. Очаква се първата му фаза да бъде открита през лятото на 2022 г.
Музей на бъдещето, Дубай
Дори по стандартите на Дубай (а те са доста високи) новият Музей на бъдещето е доста необикновен. Сградата е пълна със символика: кръглата й форма представлява човечеството и знанието, докато празнотата символизира неизвестното бъдеще.
Фасадата на сградата, замислена от местното архитектурно студио Killa Design, е покрита с поетични фрази, написани от владетеля на Дубай шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум. Вътре всеки етаж ще бъде домакин на интерактивни изложби за изменението на климата, космическите пътувания, уелнес, духовност и екология.
Robot Science Museum, Южна Корея
Планиран да отвори врати в края на 2022 г., изграждането на най-новия музей в Сеул, посветен на роботиката, всъщност ще бъде първата му изложба. Какво имаме предвид? Футуристичната сферична структура, проектирана от базираната в Турция Melike Altınışık Architects (MAA), е частично построена от роботи, които през последните две години са се занимавали с 3D отпечатване на бетон, както и с формоване, заваряване и сглобяване на метални плочи, които покриват фасадата му.
Когато музеят отвори врати, посетителите ще видят най-новото в областта на изкуствения интелект, холограмната технология, виртуалната реалност и роботиката.
Музей на Бродуей, Ню Йорк
Това лято първият музей, изцяло посветен на Бродуей, ще отвори врати в сърцето на Theatre District в Ню Йорк на 145 West 45th Street. Музеят ще предложи „интерактивно изживяване, което подчертава революционни моменти от историята на Бродуей“.
Видео прожекции и инсталации, проектирани от съвременни художници, ще разкажат историята на театралната индустрия на Ню Йорк и ще подчертаят променящите играта мюзикъли на Бродуей.
NFT Museum, Сиатъл, Вашингтон
Когато през март 2021 г. NFT от дигиталния художник Beeple се продаде за забележителната сума от 69 милиона долара, това постави името му сред тези на Клод Моне и Марк Ротко по отношение на стойността на изкуството му.
През същата година общо 24.9 милиарда долара са платени за NFT или незаменими токени – число, което отразява огромния интерес към дигиталното и блокчейн изкуството. Така че не е изненада, че първият музей за NFT ще отвори врати през януари 2022 г. в един от най-големите технологични центрове в страната - Сиатъл. И да, това ще бъде истински физически музей, а не базиран в метавселената.