Съветът на ООН по правата на човека назначи българската специалистка по правата на човека Мариана Кацарова да наблюдава ситуацията в Русия.

От страната е поискано да позволи на международни организации да посещават украински деца и други цивилни, "които са били насилствено депортирани" към контролираните от Москва територии, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

В приета днес резолюция се отправя призив към Москва да "прекрати незаконното насилствено прехвърляне и депортиране на цивилни и други защитени лица в рамките на Украйна или в Руската федерация, по-специално на деца, включително тези намиращи се в институции, непридружени и разделени деца".

Първата задача на Мариана Кацарова ще е да поиска достъп от руските власти.

"Всяка една държава е в неин интерес, защото този независим експерт, в случая аз, бих искала да получа от първа ръка информация от отговорните служители, от министрите, от прокуратурата, от адвокатите от гражданското общество, т. е. да имам възможност да се срещна с всички - с жертвите на нарушаване на правата на човека и с тези, които са длъжни да ги защитават", обясни Кацарова в интервю пред БНТ.

Коя е Мариана Кацарова

Мариана Кацарова е родена в София. Завършва журналистика в Софийския университет и в Колумбийския университет в Ню Йорк и специализира международно право в Лондонското училище по икономика (LSE), Женевската академия за международно хуманитарно право и права на човека и лидерство в бизнес училището на Оксфордския университет. През 1989 г. е един от основателите на първия свободен, десен вестник в България – „Демокрация“.

Работи за Амнести интернешънъл в Лондон, за Адвокатския комитет по правата на човека в Ню Йорк, за Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа във Варшава, за Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон.

Била е съветник на Върховния комисар на ООН по правата на човека в Женева по въпроса за трафика на хора и робството.

Прекарва две години в Донецк, където води наблюдателната мисия на ООН по правата на човека.

Мариана Кацарова е основател на наградата наградата "Анна Политковская", на жени правозащитнички от конфликтни зони. Руската журналистка, превърнала се в символ на руската опозиция срещу Владимир Путин, е близка приятелка на Мариана.

От 2001 г. насам, Мариана Кацарова и основаната от нея организация, Фондация „Общество за Справедливост“, организира в България ежегодната кампания „V-Day“ и „One Billion Rising“ – „Един милиард се изправят – срещу насилието над жени и момичета“.

Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин МНС издаде заповед за арест на Путин по подозрение в незаконно депортиране на деца и незаконно прехвърляне на хора от територията на Украйна в Руската федерация

Резолюцията, приета днес от ООН призовава Русия да предостави на представителите и сътрудниците на международните хуманитарни организации и организациите за защита на правата на човека "безпрепятствен, незабавен, траен и безопасен достъп, да предостави надеждна и пълна информация за броя и местонахождението на тези цивилни лица, както и да им осигури достойно отношение и безопасно завръщане".

Москва е призована и да предостави "безпрепятствен, незабавен и устойчив" достъп до всички военнопленници и други "незаконно задържани" лица.

"Мащабът и бруталността на руските зверства в Украйна просто надхвърлят човешкото разбиране", заяви пред Съвета украинската представителка Евгения Филипенко. "Най-ужасяващото от тях е насилственото прехвърляне (...) на деца в Русия за рехабилитация и осиновяване", добави тя.

Текстът също така удължава с една година мандата на Комисията на ООН за разследване на нарушенията на правата на човека, извършени в Украйна от началото на руското нашествие на 24 февруари 2022 г.

През септември Съветът реши, че е необходимо да се назначи специален докладчик за Русия поради засилването на репресиите в страната. Текстът беше приет с 28 гласа "за", 17 гласа "въздържал се". Две държави гласуваха "против" - Китай и Еритрея.

Според Киев до края на февруари в Русия са били депортирани 16 221 деца, но Комисията на ООН не успя да провери тези данни.

Президентският комисар по правата на детето има 5 биологични и 18 осиновени деца

Депортираните деца - една от причините за арест на Путин

На 17 март Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин, обвинявайки го, че е отговорен за военни престъпления в Украйна.

Заповедта за арест е по подозрение в незаконно депортиране на деца и незаконно прехвърляне на хора от територията на Украйна в Руската федерация.

Отделно съдът издаде заповед за арест на руския комисар по правата на децата Мария Алексеевна Лвова-Белова по същите обвинения.

МНС заяви, че в хода на неговото досъдебно производство е установено, че има "основателни причини да се смята, че всеки от заподозрените носи отговорност за военното престъпление незаконна депортация на население и за незаконното прехвърляне на население от окупираните райони на Украйна в Руската федерация в ущърб на украинските деца".

В изолация заради разкопчано копче и в килия 2x3. Как живее Алексей НавалниНа Навални не е позволено да притежава лични вещи освен книга, чаша и четка за зъби

Разследване, подкрепено от ООН, посочи като потенциални проблеми, които биха могли да бъдат квалифицирани като военни престъпления и евентуално като престъпления срещу човечеството, руски нападения срещу граждани в Украйна, както и системни изтезания и убийства в окупираните региони.

Мащабното разследване установи и престъпления, извършвани срещу украинци на руска територия, включително и депортиране на украински деца, на които е било попречено да се съберат със семействата си, изграждане на система за "филтриране" с цел подбирането на украинци за задържане, както и изтезания и нечовешки условия на задържане.