Икономическите последствия от кризата, предизвикана от коронавируса, се усещат най-тежко от гърците и румънците.

Потребителите в скандинавските страни пък се чувстват най-слабо засегнати. Това показва проучване на шведската колекторска компания Intrum, цитирано от Bloomberg.

Половината от анкетираните посочват, че стандартът им на живот се е понижил в последните шест месеца. 54% отчитат спад на приходите в семейния бюджет.

"Данните от проучването ясно показват, че хората в момента са доста по-загрижени за своето финансово положение, отколкото преди пандемията", казва изпълнителният директор на Intrum Микаел Ериксон.

Една трета от участниците в проучването прогнозират, че доходите им ще намалеят още през следващите шест месеца. Само 23% от анкетираните са оптимисти и смятат, че ситуацията им ще се подобри в близко бъдеще.

По време на карантината, наложена за ограничаване на разпространението на коронавируса в Европа, онлайн търговията получи сериозен тласък, но голяма част от покупките на потребителите са финансирани с кредити.

Това допълнително ще ускори ръста в задлъжнялостта, който, така или иначе, се наблюдаваше още преди кризата, казва Ериксон.

Добрата новина, според него, е, че близо една трета от анкетираните заявяват, че са увеличили личните си спестявания по време на пандемията или са станали по-внимателни в харченето.

40% обаче твърдят, че сега имат възможност да спестяват много по-малко средства, отколкото преди.

Един на всеки петима казва, че е задлъжнял по време на пандемията, и то не за мащабни покупки, а за да покрива ежедневните си разходи.

Проучването на Intrum е проведено през май, а в него са взели участие 4 800 участници от 24 държави.