Премиерът Георгиос Папандреу слага надписи "разпродават се 598 острова", съобщава в заглавие гръцкият вестник "Елефтерос типос", като се позовава на института за стратегически изследвания, който в свое проучване от ноември миналата година направил разкритие за наличието на план за разпродажба на скални острови в Егейско и Йонийско море.

Според изданието не само островите, но и петролните залежи и автомагистралите щели да бъдат разпродадени на частници. "Кабинетът ще хариже още и акциите на държавните банки и активите на предприятията с държавно участие", допълва вестникът.

Отбелязва се, че разпродажбата е обявена, след като инспектори от ЕС и МВФ поискаха от правителството в Атина да стартира приватизационна програма на държавно имущество, в рамките на която да бъдат събрани 50 млрд. евро. Те заявиха, че Гърция трябва да спечели тези милиарди от приватизацията на държавни активи до 2015 г. и да ускори структурните реформи през следващите няколко месеца, за да стабилизира финансите си.

В. "Авриани" днес пита кой в крайна сметка ще се облагодетелства от комисионите за тези 50 млрд. евро? Вестникът е убеден, че реки от комисиони ще потекат от участващите в търговете по разпродажбата на земи и държавни учреждения в страната.

По същия повод в."Димократия" пише, че кабинеът в Атина се е превърнал в брокерска къща и че финансовият министър е изпаднал в доста тежка ситуация след фиаското, което претърпяло за тези 50 млрд. евро. Някои смятат, че този министър носи основната вина за това, че се е съгласил да договори с международните инспектори такава амбициозна програма за разпродажба на държавните активи.

Според в. "Авги" правителството признало, че решението за приватизация е негово, въпреки че то се представя от него като оползотворяване на държавното имущество, а не като разпродажба.

"Всичко за продан и накрая избори", обобщава в. "Врадини", като изтъква, че вече било сигурно, че кабинетът Папандреу се е договорил с международните инспектори за разпродажбата на държавно имущество в размер на 50 млрд.евро. Сумата обаче не може да бъде събрана без разпродажба на значително държавно имущество, смята вестникът.

"Кабинетът е в агония заради дълга и заради тези 50 млрд. евро", обобщава в. "Катимерини", а в. "Логос" е на мнение, че след искането на инспекторите правителството било притиснато много силно до стената и се намирало в пълна безизходица.

Източник: БТА