Най-голямата икономика в Европа се свива с 0,3% на годишна база през 2023 г., тъй като високата инфлация и рекордните лихвени проценти намаляват растежа, съобщава Федералната статистическа служба на Германия в понеделник.

Оценката е в съответствие с очакванията на анализаторите в предварителна анкета на Reuters. Спадът на икономическото производство се понижава до 0,1%.

"Цялостното икономическо развитие в Германия се забави през 2023 г. във все още кризисната среда", коментира Рут Бранд, председател на Федералната статистическа служба, цитиран от информационната агенция. „Въпреки неотдавнашните спадове цените останаха високи на всички нива на икономиката. Към това се прибавиха и неблагоприятните условия за финансиране, дължащи се на нарастващите лихвени проценти, и по-ниското търсене от страната и чужбина".

Железопътни и фермерски протести предизвикват сътресения в ГерманияИзправени пред нарастващи разходи и нови мерки за опазване на околната среда, земеделците продължават с протестите си


По данни на статистическата служба от 4 януари инфлацията в Германия се е повишила с 3,8% на годишна база през декември. Същия месец Европейската централна банка запази лихвените проценти за втори пореден път, като промени прогнозата си за инфлацията от "очаква се да остане твърде висока твърде дълго" на „тя ще намалява постепенно през следващата година".

Производственият сектор на Германия, без строителството, спада рязко с 2% заради по-ниското производство в енергийния сектор. Слабото вътрешно търсене през миналата година и "потиснатата глобална икономическа динамика" също се отразяват негативно на външната търговия на европейска икономика №1 въпреки спада в цените. Вносът спада с 1,8%.

Потреблението на домакинствата се е свило с 0,8% на годишна база, докато държавните разходи - с 1,7%.

През четвъртото тримесечие е отчетен подобен спад от 0,3% в сравнение с периода юли-септември. Службата съобщава, че германската икономика е стагнирала през третото тримесечие, което означава, че страната едва е избегнала техническата рецесия, която се определя от две последователни тримесечия на спад на БВП.

Инвеститорите са предпазливи оптимисти за Европа през 2024 Високата инфлация и повишаващите се лихвени проценти ще изчезнат от огледалото за обратно виждане


Статистиката не дава сигнал, че предстои бързо възстановяване на германската икономика, предупреждават в свой доклад от понеделник от министерството на икономиката на страната.

Capital Economics също очаква, че проблемите все още не са приключили, и прогнозира, че през 2024 г. тя няма да има растеж.

"Рецесионните условия, които се проточиха от края на 2022 г., изглежда ще продължат и през тази година", посочва главният икономист за Европа Андрю Кенингам. "Вярно е, че неотдавнашният спад на инфлацията би трябвало да осигури известно облекчение за домакинствата, но жилищните и бизнес инвестициите вероятно ще се свият, строителството върви към рязък спад, а правителството рязко затяга фискалната политика. Прогнозираме нулев растеж на БВП през 2024 г."

През по-голямата част от миналата година Германия беше преследвана от прозвището "болният човек на Европа“, въпреки че преживя шока от загубата на достъп до някои санкционирани руски енергийни доставки след инвазията на Москва в Украйна. Още тогава анализаторите прогнозираха, че тя ще бъде единствената голяма европейска икономика, която ще се свие през 2023.

Германският гигант Galeria обяви несъстоятелност след фалита на SignaНай-известният търговец на дребно в Германия, заяви, че търси нов собственик и вече преговаря с потенциални инвеститори


Не на последно място, в края на миналата година германската икономика се сблъска с дълбока бюджетна криза, след като решение на Конституционния съд относно ограниченията за вземане на национални заеми отвориха дупка от 17 млрд. евро в плановете за разходите през 2024 г. Залегналата в конституцията на Германия национална дългова спирачка ограничава федералния дефицит до 0,35% от БВП извън извънредни ситуации и се превърна в основна ябълка на раздора в националната политика през миналата година. Германското правителство искаше да преустанови действието на ограничението за вземане на заеми, след като конституционният съд блокира опитите за пренасочване на всички останали извънредни средства, първоначално предназначени за справяне с пандемията от COVID-19.

Продължилите седмици преговори доведоха до бюджетно споразумение, което запазва ограниченията за дълга през 2024 г., като правителството очаква да спести нужните му пари чрез прекратяване на вредните за климата субсидии и прилагане на мерки за намаляване на разходите.