Германия не е „болният човек на Европа“, заяви президентът на Bundesbank

© Getty Images
Преди два дни Ханс-Вернер Зин, почетен президент на института Ifo, заяви пред CNBC, че Германия отново е „болният човек“ на Европа.
По думите му, предизвикателствата в най-силната икономика в ЕС, особено по отношение на енергийната стратегия, могат да се използват от по-популярните десни партии.
Германия е „болният човек на Европа“ и енергията е основен фактор за товаИндустриалното производство във водещата икономика продължава да се задъхва, а страната се бори с високите цени на енергията
Прозвището "болният човек на Европа" се появи отново през последните седмици, тъй като индустриалното производство във водещата икономика продължава да се задъхва, а страната се бори с високите цени на енергията.
В същото време Институтът за световна икономика (IfW) ревизира надолу прогнозата си за БВП на Германия, като вече очаква той да се понижи с 0,5% за 2023 г., вместо с по-рано прогнозираните 0,3%.
От IfW посочват, че въпреки намаляването на проблемите по веригите на доставките, не се очаква нов импулс до края на годината, който да преобърне негативната тенденция. За 2024 г. прогнозата също беше понижена, като вместо ръст от 1,8%, очакванията са БВП на най-голямата икономика в Европа да нарасне с 1,3%.
Следващото заседание на ръководния орган на ЕЦБ е насрочено за 14 септември, като вчера банкерите предупредиха инвеститорите, които преобладаващо залагат срещу повишаване на лихвения процент, че увеличението на разходите по заемите е сред опциите на масата.
В сряда обаче, последния ден преди самоналожения период на затишие от ЕЦБ, ръководителите на централните банки на Нидерландия, Франция и Словакия също дадоха да се разбере, че не смятат забавянето за рецесия и че ЕЦБ трябва да упорства в борбата си с инфлацията.
„Ние сме много близо до пика на лихвените проценти. Въпреки това все още сме далеч от точката, в която можем да обмислим намаляването им“, каза французинът Франсоа Вилерой дьо Гало, цитиран от Reuters.

Ястребът Петер Казимир от Словакия заявява по-категорична позиция, твърдейки, че все още е необходимо още едно увеличение, за да се укроти инфлацията. По думите му ЕЦБ може да отложи повишаването на лихвите до някое от есенните си заседания или да дръпне спусъка следващата седмица.
„Вторият вариант ми се струва по-разумен – да вдигнем с още 25 базисни пункта следващата седмица и да си поемем глътка въздух след това“, каза Казимир.
„Продължавам да мисля, че постигането на нашата цел за инфлация от 2% в края на 2025 г. е минимумът, който трябва да постигнем“, каза Нот пред Bloomberg. „Бих се чувствал неудобно от всяко развитие, което би изместило този краен срок още повече. И няма да имам нищо против, ако се измести малко напред.“
Сега пазарите виждат шанс едно към три за повишение на лихвените проценти следващата седмица, като увеличение през октомври или декември се смята за по-вероятно.
Говорейки пред Reuters Global Markets Forum миналата седмица, шефът на Австрийската централна банка Робърт Холцман каза, че ЕЦБ може да направи още едно или две увеличения, докато ръководителят на Португалската централна банка Марио Сентено каза, че ЕЦБ трябва да бъде много предпазлива относно всяко по-нататъшно затягане.
Българският бизнес
- Жилищен кредит с фиксирана лихва в евро за първите 10 г. от Пощенска банка
- Зелената кауза на Yettel ще помага на потребителите да живеят по-устойчиво
- Payhawk Green помага на компаниите да вземат по-устойчиви решения