Данни от понеделник показват, че германската икономика се е свила леко през третото тримесечие, тъй като продължава да е обременена от слабата покупателна способност и по-високите лихвени проценти, съобщава Reuters.

Брутният вътрешен продукт на страната е спаднал с 0,1% на тримесечна база в коригирано изражение, сочат данните на федералната статистическа служба, което е по-добре от предварителните прогнози в анкета на информационната агенция, които очакват свиване с 0,3%.

"Сами по себе си тези данни подчертават, че германската икономика се е превърнала най-малкото в една от изоставащите в растежа си в еврозоната", коментира Карстен Бржески, глобален ръководител на отдел "Макро" в ING. “И новите геополитически несигурности ще продължат да ѝ тежат”.

„Бейби бумърите“ се пенсионират, роботи спасяват германската индустрияФедералната агенция по заетостта очаква до 2035 броят на работниците в страната да се свие със 7 млн. души
"Изглежда, че германската икономика ще остане в зоната на здрача между лекото свиване и стагнацията не само през тази, но и през следващата година", акцентира експертът.

Свиването през третото тримесечие не се разглежда като изключение, тъй като Commerzbank очаква германската икономика да се свие отново през зимното полугодие.

"Малко вероятно е потреблението да се възстанови, както се надяваха оптимистите", казва главният икономист на Commerzbank Йорг Кремер.

Потреблението на домакинствата спада през третото тримесечие, тъй като високата инфлация продължава да намалява покупателната способност на потребителите. Поради базовите ефекти при цените на храните и енергията се очаква основният индекс на потребителските цени в Германия да спадне допълнително през октомври.

Германия е „болният човек на Европа“ и енергията е основен фактор за товаИндустриалното производство във водещата икономика продължава да се задъхва, а страната се бори с високите цени на енергията
Инфлацията, по-висока от прогнозираната, се разглежда от централните банкери като един от основните рискове, тъй като може да удължи кампанията на централните банки за затягане на лихвените проценти, задържайки ги по-високи за по-дълго време. В същото време икономистите обръщат голямо внимание на националните данни за инфлацията в Германия и Испания, тъй като те се публикуват един ден преди оповестяването на данните за инфлацията в еврозоната.

Хармонизираната за Европейския съюз 12-месечна инфлация в Испания възлиза на 3,5% спрямо 3,3% през септември. Според икономисти, анкетирани от Reuters, инфлацията в еврозоната се очаква да намалее до 3,2% през октомври от 4,3% през септември.

Въпреки че потреблението в Германия е фактор, който забавя растежа на БВП, капиталовите инвестиции имат положителен принос, съобщава още статистическата служба на страната.

"Крайният резултат обаче е, че германската икономика вече е твърдо затънала в калта", посочва главният икономист на Pantheon Macroeconomics за еврозоната Клаус Вистесен, като добавя, че се съмнява, че тя “ще излезе от калта през четвъртото тримесечие”.