Малкият европейски остров Малта бавно, но сигурно се превръща в блокчейн център.

Правителството на малката островна страна отваря широко вратите си за всякакви блокчейн инициативи с намерението да превърне Малта в рай за криптовалутите.

Законодателни действия

В началото на този месец малтийският парламент прие три нови закона с цел изготвянето на нормативна рамка за развитието на иновации под формата на блокчейн инициативи. Властите се надяват новото законодателство да привлече финтек компнии, които да съсредоточат операциите си на острова.

Законовите промени превръщат Малта в „първата юрисдикция в света, която осигурява правна сигурност по този въпрос”, посочва чрез публикация в социалните мрежи Силвио Шремби, министър на финансовите услуги, дигиталната икономика и иновациите.

„Малта приема фактите, че блокчейн технологията и криптовалутите ще стават все по-популярни”, казва Йозеф Борг, ръководител блокчейн инициативи към правната кантора WH Partners.

„Чрез такива стъпки е предопределено Малта да се превърне в хъб за иновативни технологични стартъпи, създавайки бизнес, базиран на блокчейн, и генерирайки икономически ръст за острова”, казва той.

Малта обаче не е единствената страна в ЕС, която се стреми към блокчейн технологията. Литва също полага усилия в тази посока, а Естония е близо до представянето на национална криптовалута на име Estcoin. Швейцария, която не е член на ЕС, също има успехи в блокчейн областта, като градчето Цуг вече носи прозвището „Криптодолината на Европа”.

По-широко приложение на блокчейн технологията

По думите на Йозеф Борг разликата между горепосочените държави се крие в подхода. Докато други страни са фокусирани върху виртуалните валути, Малта залага по-скоро на самата блокчейн технология и нейните по-широки приложения.

„Блокчейн технологията е ключова част от цялостната технологична стратегия на страната, която ще помогне в трансформацията на различни сектори на управлението”, казва малтийският министър на транспорта.

През месец май правителството обяви партньорство с британската блокчейн платформа Omnitude с цел подобряването на обществения транспорт в страната.

От 2017 година насам островът си партнира с Learning Machine Technologies по пилотна програма относно малтийското висше образование, която дава достъп на студенти до образователни материали, използвайки блокчейн технологията.

Малта вижда потенциала на технологията и в други сектори. В официално съобщение от кабинета на малтийския премир се посочва, че блокчейн може да бъде използван за гласуване от смартфони, както и за защита на личната информация в здравеопазването.

Финтек среда

Иновативните начинания правят Малта подходящо място за финтек компании. Така например Binance, която е най-голямата борса за криптовалути в света, премести централата си от Хонконг в Малта.

Плановете предвиждат страната да стане дом на първата децентрализирана банка в света. Founders Bank няма да има централно управление, като вместо това ще се притежава от собствените си потребители. Binance подкрепя банката, като се явява един от първите инвеститори в начинанието.

Йозеф Борг смята, че е прекалено рано да се каже дали този иновативен подход ще даде резултат. Но остава оптимист.

„Ако бъде успешно имплементирана, концепцията ще подкрепи блокчейн екосистемата, намираща се под малтийска юрисдикция”, добавя той.