Проблемните отношения на Унгария със съседна Украйна се задълбочиха отново в петък, след като премиерът Виктор Орбан отхвърли мечтите на страната за присъединяване към НАТО с туит от една дума.

"Какво?!", написа Орбан в Twitter в отговор на статия в Politico относно думите на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Киев в четвъртък, че „законното място на Украйна е в НАТО“.

Отношенията между Будапеща и Киев са напрегнати. Унгария прекара години в блокиране на сесии на високо равнище на НАТО с украински официални лица, уж поради опасения относно правата на говорещите унгарски език в Западна Украйна, отбелязва Politico.

И въпреки че осъди пълномащабното нахлуване на Русия, Унгария отказа да изпрати оръжие в помощ на своя съсед. Междувременно висши унгарски служители продължават редовно да посещават Москва и поддържат тесни връзки с Кремъл.

Зеленски и Столтенберг обмениха послания за мястото на Украйна в НАТОЗаконното място на Украйна е в евроатлантическото семейство, заяви генералния секретар на НАТО

Съюзниците в НАТО - включително Унгария - решиха още през 2008 г. Украйна в крайна сметка да се присъедини към алианса. Пътят на Киев към НАТО обаче е в застой и през септември ръководството на Украйна поиска „ускорено присъединяване“.

Въпросът е много чувствителен. Повечето съюзници в НАТО - включително САЩ - искат да избегнат всякакви големи стъпки в процеса на присъединяване на Украйна, докато войната продължава.

По време на посещението си в Киев Столтенберг каза, че е обсъдил многогодишна инициатива на НАТО за подпомагане на Украйна да премине от военно оборудване от съветската ера към стандартите на алианса.

Остава неясно обаче какъв политически сигнал лидерите на НАТО ще изберат да дадат на украинския президент Володимир Зеленски на предстоящата среща на върха на алианса, насрочена за юли.

Говорейки в Германия в петък сутринта, когато партньорите на Украйна се събраха във военновъздушната база Рамщайн, за да обсъдят по-нататъшна помощ за Киев, Столтенберг повтори, че засега съюзниците искат да държат погледа си върху належащото предизвикателство да помогнат на Украйна да победи.

„Всички съюзници в НАТО се съгласиха Украйна да стане член на НАТО“, каза той. „Но основният фокус сега е, разбира се, върху това как да се гарантира, че Украйна ще надделее.“

„Това, което знаем, е, че нашата подкрепа помага на Украйна да върви към евроатлантическата интеграция“, каза още Столтенберг и добави, „без суверенна, независима Украйна няма смисъл да се обсъжда членство“.