Украинската икономика може да се свие с повече от една трета тази година, ако войната с Русия продължи, заяви Международният валутен фонд.

В прогнозата на кредитната институция, цитирана от BBC, се посочва, че страната вече е изправена пред спад от 10% заради инвазията, която удари големите градове, разруши летища и предизвика бежанска криза.

МВФ наскоро изпрати 1.4 милиарда долара спешни средства на Украйна - максимумът, разрешен според правилата му. Ще са необходими обаче още милиарди, предупреждават от фонда.

Тежките икономически перспективи за Украйна бяха включени в доклад, изготвен преди одобрението на спешния заем миналата седмица. Оценките са изчислени чрез разглеждане на икономиките от военно време в страни, като Ливан, Ирак и Сирия.

"С продължаващата война ситуацията остава изключително променлива и всяка прогноза на този етап е обект на огромна несигурност", се казва в доклада, предвиждайки, че икономиката може да се свие с между 25% и 35%.

През 2014 и 2015 г. Украйна също претърпя икономически шок, като производството спадна съответно с 6.6% и 10% след анексирането на Крим от Русия.

Пропука ли се кръгът на олигарсите около Путин?Руските олигарси обедняха драстично заради западните санкции срещу Русия

Но икономиката на Украйна, която е силно зависима от износа, се е увеличила с 3% миналата година, подсилена от рекордната реколта на зърно. Очакваше се производството да нарасне с още 3.6% през 2022 г.

Засега правителството даде приоритет на разходите за отбрана и социалните разходи и остава в течение на задълженията си по външния дълг, според доклада от 7 март. Компаниите все още плащат данъци и парите продължават да текат през финансовата им система, въпреки че много банкови клонове са затворени и властите трябваше да предприемат спешни мерки.

МВФ планира да създаде инструменти, за да помогне на своите членове да изпращат пари в помощ на Украйна, която вече е похарчила еквивалента на 1.4 милиарда долара за обслужване и изплащане на външния дълг на правителството от началото на войната.

В интервю за BBC ръководителят на централната банка на Украйна Кирило Шевченко каза, че руските активи, замразени в чужди страни в резултат на санкциите, трябва да бъдат използвани за подпомагане на възстановяването на страната.